FSD Beta är imponerande!
Moderator: Redaktion
Kategoriregler
Diskussioner om Elon Musks politiska aktiviteter hänvisas till: viewtopic.php?t=37057
Diskussioner om Elon Musks politiska aktiviteter hänvisas till: viewtopic.php?t=37057
Re: FSD Beta är imponerande!
Här har vi hur FSD V14 hanterar en olycka med avspärrad väg (videon framspolad till rätt startpunkt):
Re: FSD Beta är imponerande!
Snyggt! Det är nog den mest komplexa situationen jag sett någon bil lösa på egen hand så pass smidigt.
Re: FSD Beta är imponerande!
Wholemars fattar inte det här med självkörning. Det har han aldrig gjort. Jag slog vad med honom 2022 att Tesla inte skulle vara L3+ 2024.
Nu är det 2026 och Tesla har äntligen 7 bilar som inte har en förare i bilen. Skulle man inte ha "miljontals" redan 2021?
Vad betyder det? Varför är det inte hundratals om det nu funkar så bra? Finns det några flaskhalsar? Uppenbarligen. Vilka är de?
Min gissning är att de övervakas 100% av tiden på distans med stoppknapp. I praktiken en säkerhetsförare. Inte konstigt i sig, men det kan vara åratal innan detta skalar.
Som allt annat Musk så är det mycket som lovas runt, och lite som blir verklighet. Målstolpar som flyttas mellan dimensioner.
Men allt för hajpen.