Det är ju frivilligt hur man vill göra, och mest en kostnadsfråga vad man har råd med. Finns många som kör med det på just bana.MWall skrev:Vad gäller keramiska bromsar så brukar de väl tvärtom plockas av innan man kör bana eftersom de är så dyra.
I vanliga köer och trafik så har man inte så stor nytta av det, och är ibland tom. till en nackdel.
Det finns inga rätt eller fel där, eller inga måsten. Finns de som kör på nordslingan i sin Fiat. Kul det med!MWall skrev:Det finns ingen elbil som är lämplig att köra på bana. Ja kanske den där Rimac då.

Sedan behöver det inte gå långsamt eller vara tråkigt med en elbil på bana. Finns många som kör med det i både USA och Europa.
Gällande att det inte skulle fungera med elbilar så har jag inte testat själv att köra på nordslingan (varit nära med ICE, men passade inte med familjens semester), men kikar man på video som nedan så går det ju utmärkt med både Taycan (som ligger framför) och M3P (som detta är filmat ifrån).
Skulle misstänka att jag själv (och kanske även eventuellt du och många andra här i tråden) är större begränsningar som förare än prestandan i elbilarna.

Ser faktiskt inte många ICE som passerar elbilarna (men däremot rätt gott och ICE-bilar som elbilarna passerar):