Ni som nu haft Model Y ett tag, hur är eran syn på lack-kvaliten? Man hör så många bud där ute. En del säger att lacken numera är lika hållbar som BMW - VOLVO etc, andra vittnar om apelsinskals-lack på en del exemplar och att de är känsliga för blästring och stenskott? Tankar och erfarenheter?
Sen fråga 2: Hur är kvaliten på inredningen? Jag har sett en del skräckbilder där ratten ser ut att ha varit med i 20-30 år efter bara 3000 mil?
det finns inga som helst skillnader i lackkvalitet mot andra märken av senare årsmodeller. Lacker är tunna nuförtiden. Kört volvo och tex vw tiguan svart från 2016, 2018 tex. Blästras minst lika mkt.
De rattar du sett byts ut på garanti.
Stora fördelen med Y mot tex 3 är att den inte har lackerade trösklar. Det är inte så smart med lackade trösklar i vårt skitklimat som vi har.
...] Stora fördelen med Y mot tex 3 är att den inte har lackerade trösklar. Det är inte så smart med lackade trösklar i vårt skitklimat som vi har.
Ngn som har en uppfattning om dagens Model 3:or? Idag är det väl både stänkskydd och viss skyddande folie från fabrik på Model 3. Utgör det ett tillräckligt skydd för trösklarna?