
Nu när det blir mer körnng i mörker, så blir jag mer och mer irriterad på det dubbelseende som finns i framrutan på vår S90D (Facelift, uttagen juni i år).
Det är alltså inte en Model X som det varit skriverier om.
Det är endast ljusa punkter så som mötande bilars strålkastare och röda bakjus som dubbleras. Såklart även gatubelysning etc. som är ljusstarka källor.
En strålkastare blir tillsammans faktiskt 3 strålkastare...först den riktiga strålkastaren i mitten, sen en ovan och en under...riktigt irriterande!
Har återskapat en bild som visar fenomenet. (har inte kunnat ta en bra bild i mörker...)
Ju längre bort en bil är desto värre är det. När de kommer närmre så går de två extra lysena till slut ihop igen mot orginalljuskällan.
Inte bara mina ögon som ser detta. Alla medpassagerare ser det också. :/
Snart tippar det över och det blir ett garantiärende...men det gör så ont att byta en originalmonterad ruta som inte är fysiskt trasig

Letade på detta forum angående detta fenomen men hittade inget. Kanske har det diskuterats även för Model S tidigare?
Tacksam för diskussion.

/Anders