Jag ber om ursäkt i förväg om detta är fel forum att fråga.
Har iaf beställt en M3LR och förväntas få den levererad i mitten av december. Som rubriken lyder så är detta min första bil och jag är kort och gott helt nollad på vad som behövs till en bil.
Bilen kommer ju med vinterdäcken monterade, men dessa ska väl efterdras efter ca 10 mil eller nåt sånt? Mao så lär jag behöva ett fälgkors/momentnyckel?
Har även beställt allvädermattor både till bagage och i själva bilen. Även läst otaliga trådar på PPF/Keramisk lackförsegling, osv. Har även en is-skrapa men behövs det på Teslor?

Bor i Örebro där SuC inte finns tillgängligt än och har heller inte parkering eller tillgång till laddare hemma. Planen är väl att åka till Kristinehamn tills Örebro-SuCen är på plats eller jaga mer långsamma laddare här i stan. Behövs några speciella kablar för sånt?
Något mer jag glömt? Tacksam för tips och åter igen, ber om ursäkt om detta är lite väl generell fråga.
