Laddning Frankrike

Här diskuterar vi elektriska fordon från andra tillverkare än Tesla

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
mikl
Teslaägare
Inlägg: 117
Blev medlem: 29 sep 2014 23:34
Ort: Åhus

Laddning Frankrike

Inlägg av mikl »

Har sökt lite i trådarna men inte hittat ett klart svar.
Skall ner till Franska alperna (Alpe d'Huez) till vintern.
Vad behöver jag för att ladda via Schuko ?
Räcker det med att jag har en förlängningssladd med mig och vänder 180 grader om det inte funkar eller behöver jag köpa en Frankrike kompatibel sladd?

P.s Tips på bra ladd platser kring Alpe d'Huez tas gärna emot
Beställd Model X Long Range
Såld Model X 90D 2016
Såld Model S 85D 2015
Användarvisningsbild
Bod
Teslaägare
Inlägg: 1736
Blev medlem: 26 mar 2014 10:42
Ort: Täby

Re: Laddning Frankrike

Inlägg av Bod »

Kanske denna kan hjälpa.
http://www.electromaps.com/puntos-de-recarga/mapa

Hittade den i en annan tråd om laddning i Spanien. Även västra mellaneuropa är med samt delar av USA
Model S85 uttagen juli 2014. Nästa bil blir en Model ≡ P1xxD
Användarvisningsbild
Bate
Teslaägare
Inlägg: 38
Blev medlem: 24 apr 2014 10:37

Re: Laddning Frankrike

Inlägg av Bate »

Testade i somras att koppla in min laddare i ett franskt uttag. Laddaren lös grönt om man använde en förlängingssladd och vred kontakten 180 grader. Om man inte vred kontakten blinkade laddaren rött. Jag behövde inte ladda bilen vid det tillfället (finns ju alldeles för många superchargers nuförtiden ;) ) så kan tyvärr inte 100% bekräfta att laddningen skulle fungerat, men min erfarenhet är att det alltid fungerar att ladda bilen om laddosan har visat grönt. Så hade känt mig 99% säker på att det fungerat fint att ladda via Schuko i Frankrike, om man har med en vanlig förlängningsladd. Ni som undrar varför man behöver förlängningskabel så är det för att de franska kontakterna har en liten pigg som sticker ut, så Teslas Schukokontakt går bara att sticka in åt ett håll.
Användarvisningsbild
thebishop
Teslaägare
Inlägg: 1463
Blev medlem: 12 feb 2015 16:47
Ort: Lidingö

Re: Laddning Frankrike

Inlägg av thebishop »

Jag pratade i detalj med Tesla om detta i Tilburg - man behöver en annan adapter som ser exakt likadan ut på utsidan men har ett annat partnr och det är tydligen någon praktisk skillnad som spelar roll.

Enklaste är väl att maila dem om du vill ha ytterligare bekräftelse - vi använde en sådan och det fungerade fint.
Model S P90DL+ (2015) Såld 2024
Model 3 LR (2021) (såld 2025)
BMW iX xDrive50 (2024)
Kia EV3 (2025)
Användarvisningsbild
faridbe
Teslaägare
Inlägg: 2
Blev medlem: 15 jan 2016 10:44

Re: Laddning Frankrike

Inlägg av faridbe »

Har någon partnumret på adaptern? Kostar?

Rekommenderar någon att man skaffar CHAdeMO adaptern eller räcker det med Supercharger-laddning?

Rekommenderas laddkort i Frankrike? Länk till sida för att beställa ett sådant?
Användarvisningsbild
mikl
Teslaägare
Inlägg: 117
Blev medlem: 29 sep 2014 23:34
Ort: Åhus

Re: Laddning Frankrike

Inlägg av mikl »

jag använde en vanlig grenpropp ifrån Bauhaus och kunde sedan vända den vanliga kontakten i denna när jag var nere härom veckan, fungerade super.
http://www.bauhaus.se/grenpropp-2-v-svart.html

En notering dock, den var för bred för en laddstolple så en kort förlängningskabel (2.5) hade varit bättre
Beställd Model X Long Range
Såld Model X 90D 2016
Såld Model S 85D 2015
Skriv svar