Jag tänkte låta mitt aktiebolag installera ett trefasuttag på garageuppfarten på min villa för att kunna ladda bilen.
Enligt Skatteverket så undantas laddbox (garageladdare) som bekostas av arbetsgivare från förmånsbeskattning. Tror ni att ett trefasuttag kan räknas som garageladdare, eller bör jag se till att installera en riktig laddbox för att vara på den säkra sidan?
https://www4.skatteverket.se/rattsligva ... h-Miljobil
Trefasuttag och Skatteverket
Moderator: Redaktion
-
tomhe
- Teslaägare
- Inlägg: 43
- Blev medlem: 05 jul 2016 11:29
- Ort: Linköping
-
N H
- elbilist
- Inlägg: 83
- Blev medlem: 02 apr 2016 17:32
Re: Trefasuttag och Skatteverket
Tänker spontant att trefas + laddbox/laddkabel är installation av laddbox. Om de tre faserna är skruvade i en kopplingsdosa eller kopplade via ett uttag borde vara irrelevant för Skatteverket.
-
dstr
- Teslaägare
- Inlägg: 4562
- Blev medlem: 12 okt 2014 11:00
- Ort: Kista/Arboga
Re: Trefasuttag och Skatteverket
Jag gjorde det med gott samvete, dels för att laddutrustning inte är förmånsgrundat osv - men framförallt för att mitt tjänsteställe är mitt hem.
Googla fastställande av tjänsteställe och se om du kan kvalificera för det.
Googla fastställande av tjänsteställe och se om du kan kvalificera för det.