Första frågan är ju naturligtvis, kan man åka runt i Europa med en elbil. Efter 550 – 600 mil är mitt svar både ja och nja.
Har man ett definierat mål och planerar sin tur utifrån SuC är det knappast några problem. Problemet som finns då, är den mycket varierande kvalitén av miljön runt olika SuC. Ibland kan SuC befinna sig mitt ibland ett antal restauranger och affärer som vid Münchberg-Nord. Vid annat tillfälle mitt i ingenstans med bara en bensinmack i närheten som vid Uckerfelde. En SuC jag tänker undvika om jag kan framledes.
Har man inget mål utan vill utgå från saker man vill se eller uppleva blir mitt svar nja, det fungerar men infrastrukturen är inte riktigt på plats ännu. Vi hade problem i bl a annat Modena. Jag vet jag syndade och besökte Lamborghinimuséet. Modena har två SuC-platser. När vi kom till den första, Campogalliano, fanns det bara två laddare. När vi kom så snoddes en av dem av Taxi som smet förbi oss och en annan Tesla som upptog den andra. Med en blodsockerfattig familj, valde jag att inte vänta utan åka vidare. Det var ett misstag, då Italienska restauranger har stängt mellan 12 och 16. När vi kom till den andra SuC i Modena, var den i princip omöjlig att hitta. Jag stannade och frågade runt i två stängda restauranger. Ingen visste något om Tesla. Till slut hittade jag den inne på ett Hotellområde bakom en bom, som man måste kontakta hotellet för att komma förbi.
Nästa problem kom då vi skulle övernatta i Brescia. Vi hade kontaktat ett hotell som sagt att de teknisk kunde se till att vi kunde ladda vår bil. När vi kom dit visade sig att det gick inte alls. Hotellägaren som hade åkt därifrån, meddelade att hon skulle komma in dagen efter och visa mig var man kunde ladda inne i Brescia. Fungerade inte för oss som skulle vidare till Stelviapasset dagen efter. Blev att åka in till Verona och ladda mitt i natten medan familjen sov. Här upptäckte jag också att avståndsangivelsen till SuC i Teslas GPS är fågelvägen innan man trycker navigate. Den jag hade tänkt mig, Affi, skulle vara drygt 2 mil bort enligt angivelsen i GPSn. Det blev till 7 mil när jag tryckte på navigate. Istället fick jag åka till SuC i Verona. Den låg 6 mil bort!
Resan uppåt i Europa innehöll en del problem. Min värsta upplevelse hade egentligen lite att med Tesla att göra men det påverkade. Vi åkte från St Moritz till Stelviopasset. Jag hade tänkt att om vi åker ner för Stelviopasset skulle GPS föreslå att St Anton var närmaste SuC efter det att vi kommit ner. Korrekt till viss del, St Anton var nästa SuC, MEN det var inte framåt utan bakåt och jag måste således göra en U-sväng och åka upp och tillbaka mot St Motritz för att komma dit. Att tävlingen Alpernas Triathlons cykeldel pågick på vägen samtidigt med massor av cyklar och funktionärsbilar och hur många MCn som helst på vägen samtidigt var inte heller direkt lugnande. Japp jag har blivit omkörd av cyklister på väg ner för en alpväg. En inte alltför stimulerande upplevelse. Däremot är jag i full beundran för den buss jag mötte på nervägen och uppvägen. Att han lyckades möta oss två gånger utan att repa vare sig hans buss eller vår Tesla är beundransvärt. Tesla är inte världen smalaste bil. Jag skulle vilja ha den busschaufförens autograf. Tror inte han vill ha min!
Nåväl, vi hade ju blivit informerade av Tesla att nu fanns det destinationschargers på en del i hotell i Europa. Visa av erfarenheterna i Brescia tyckte vi att vi skulle använda en sådana på väg hem. Nu visade sig att de hotell som fått destinationschargers inte tillhörde de mest billiga varianterna, nix posch skall det vara och inte riktigt i vår prisklass med hotell som Sofitel i Mûnchen och Marriotts i Leipzig i förteckningen. Ett av hotellen som fått destinationschargers är Dannegården i Trelleborg. De tar 200:- natten för att man skall få använda en laddare. Jag har inget emot att betala för el men 200:- är lite väl saftigt. De tar 100:- om man står där 2 timmar. Sofitel i München tar inget extra för att man laddar hos dem. Personalen som kör ner bilarna i garaget där är också Teslafans och klart förtjusta i Model S. Hur det är på Marriotts i Leipzig vet jag inte. Vi valde ett billigare alternativ där som visade sig ha ett uttag perfekt för oss.
Vår sista natt innan hemfärd spenderade vi på Kosta Art Hotell. De hade sagt oss att det fanns laddare anpassade för elbilar. Mycket riktigt det fanns två parkeringsplatser reserverade för elbilar, men var fanns laddarna? Jodå de fanns, men det visade sig vara två vanliga jordade uttag som satt på ett hus på andra sidan en gräsplätt. Jag hade tur, när jag parkerade bilen lite snett diagonalt över båda elbilsplatserna och så nära en transformatorstation att inte bakluckan gick att öppna, nådde Teslakabeln precis. Den blev dock hängande i luften ganska spänd. Jag har kommunicerat med hotellet nu i efterhand och blivit informerad om att hotellet tillsammans med Lessebo kommun tänker sätta upp 8 laddstolpar i anslutning till hotellet. De är beställda men inte levererade ännu. Den transformator jag parkerad vid är nog en del av denna satsning.
Tänker jag göra om resan, ja förmodligen om några år. Jag använda i stort sett bara SuC, viket om man inte har bråttom är nödvändigt. ChargMap är den klart bästa guiden över laddmöjligheter. Den är klart bättre än Plugshare och Open Charge. Och har man inte tider att passa finns massor av laddare i Europa. Klart fler än i Sverige och det gäller Italien, Schweiz, Österrike och Tyskland. De är långt före oss. Det finns tom med en laddare i Stelviopasset enligt ChargeMap. Var dock inte i rätt sinnestillstånd när vi var där för att vilja leta efter den.
Har några fler saker jag kan berätta om, bl a att Tesla filmade vår färd lite grand. Dels när vi lämnade vårt hem och dels när vi anlände till Lugano. Och om hur hustru blev jagade av en polis med påslagna blåljus vid inspelningen i Täby där vi bor. Återkommer med mer om det.
Sammanlagda energikostnaden för oss för resan är de 200:- som Dannegården tog + 2 proppar som gick när jag laddade bilen hos en god vän i Nybro. Tänkte inte på att 16 amperes huvudsäkring inte är fullt tillräckligt för att ladda en Tesla.
