Teslas aktie slår kursrekord

Diskussioner om dagens nyhetsartikel på hemsidan

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
TiborBlomhall
Inlägg: 8182
Blev medlem: 04 mar 2014 22:03
Ort: Stockholm
Referralkod: ts.la/tibor72449

Teslas aktie slår kursrekord

Inlägg av TiborBlomhall »

Bild

Teslaaktien har skjutit i höjden de senaste dagarna, handlas för närapå 500 dollar på Nasdaq. Därmed har kursen passerat de gamla topparna från 2021 och 2024.

Trots domedagsprofetior i bland annat svensk media tuffar Tesla på, med leveransrekord i kvartal 3 i år. Aldrig tidigare har företaget levererat så många bilar på ett kvartal.

Men att aktiekursen nu slår All-Time-High beror nog mer på företagets hårdsatsning på AI.

Senaste publika version av Teslas självkörande mjukvara FSD har blivit enormt mycket bättre än tidigare versioner. Och de kommande versioner som just nu testas internt av Teslas utvecklare ryktas vara ännu bättre. Många som har Tesla-aktier har även bilarna, som i USA just nu har gratis FSD i en månad. De har på egen hand fått uppleva magin med självkörande bilar.

Tesla har börjat plocka bort säkerhetsförarna från deras robotaxis i Austin, Texas. Även det ses av investerarna som ett bevis på att mjukvaran för autonom körning nu har tagit ett stort kliv framåt.

Tesla håller också på att utveckla den humanoida roboten Optimus. Ju fler konkurrenter som dyker upp och som demonstrerar deras robotar desto mer övertygade blir investerarna att Tesla satsat rätt med att ge sig in även i den sektorn.

En annan ny framtidsvision som seglat upp den senaste månaden är AI i rymden. Istället för elhungriga serverhallar på jorden diskuterar nu både OpenAI, Nvidia och SpaceX att placera AI servrar i omloppsbana runt jorden. Där de har tillgång till oändliga mängder ofiltrerad solkraft. Elon Musks företag har ett enormt fördel då raketbolaget SpaceX står för över 80% av alla leveranser till rymden i år. X.AI har utvecklat Grok, en alldeles egen AI modell. Och Tesla har tagit fram små billiga AI chip med låg strömförbrukning – en viktig egenskap i både elbilar och satelliter.

Den kraftiga kursuppgången har drivit upp Teslas marknadsvärde till över 1 600 miljarder dollar, vilket speglar en enorm förväntan på framtida vinster.

Kan Tesla infria dessa löften, eller kommer luften gå ur bubblan snart? Svaren du får beror på vem du frågar. Men köpte du Teslas aktie för sex år sedan kostade den $27 (omräknad till dagens kurs). Att då kunna sälja aktien idag för 17 gånger pengarna ger en ganska bra vinst.



Source: https://teslaclubsweden.se/teslas-aktie ... ursrekord/
Användarvisningsbild
Tellus
Teslaägare
Inlägg: 4467
Blev medlem: 04 dec 2018 09:07
Ort: Nerike
Referralkod: ts.la/magnus93984

Re: Teslas aktie slår kursrekord

Inlägg av Tellus »

Grattis Tesla och TSLA ägare ❤️
3P -19 / $ Pläd -23 / Y LFP Premium FSD -26 / VW E-UP -15 / Sigenergy / Rökfri sedan 2012-02-10 (Nissan Leaf)
Användarvisningsbild
Jojo
Teslaägare
Inlägg: 991
Blev medlem: 07 okt 2014 18:56

Re: Teslas aktie slår kursrekord

Inlägg av Jojo »

Ett fint julklapp till pajasgänget i LO-borgen :lol:
Skriv svar