Allt om nya Tesla Model Y

Diskussioner om dagens nyhetsartikel på hemsidan

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
TiborBlomhall
Inlägg: 7951
Blev medlem: 04 mar 2014 22:03
Ort: Stockholm
Referralkod: ts.la/tibor72449

Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av TiborBlomhall »

Bild

Efter ett år med rykten har Tesla nu äntligen släppt deras nya uppdaterade Model Y. Den uppdaterade Tesla Model 3 släpptes redan i september 2023 och alla förväntade sig att företaget skulle införa liknande ändringar även på Model Y. Projektet hade interna kodnamnet Juniper hos Tesla, en anspelning på evigt gröna växtsläktet Juniperus.

Nya Tesla Model Y har nu släppts i Asien, den ska börja levereras i Kina i mars och i övriga länder i Asien runt maj. Inga andra marknader har fått bilarna än, öppnar man till exempel den svenska eller amerikanska hemsidan ser man fortfarande gamla Model Y. Nedan bilder har vi hämtat från Australiensiska hemsidan (som visar högerstyrda versionen).

Bild

Exteriört har Tesla modifierat bilens nos och akterparti men behållit mittendelen av bilen tämligen orört. Nya Model Y har fått en ljuslist liknande Cybercab längs framhuvens kant och smalare strålkastare:

Bild

Dimljusen har också flyttats upp och den blanka kylargrill-lösa nosplåten designats om. Snyggt, modernt – eller påminner om kina-bilar? Åsikterna går redan isär. En viktig detalj som försvunnit är dock Tesla-märket på framhuven.

 

Bild

Även baksidan har fått en ljuslist – som inte lyser utåt utan inåt-neråt, ungefär som lamporna som lyser på registreringsskylten. Här lyser de upp T E S L A bokstäverna på bilens bakparti. Vi undrar dock hur effektfull den belysningen blir efter några mils snörök?

I övrigt är bakpartiet tämligen oförändrat. Vissa reagerade på att bilen levereras utan dragkrok – men så är det på många marknader. Bilarna säljs utan dragkrok, som dock går att köpa till och eftermontera. Plastluckan som täcker kroken finns kvar även på nya Model Y så det verkar inte ha ändrats.

Det har kommit en ny lackfärg Glacier Blue man kan välja, och den svarta färgen har ersatts med en mörkgrå variant som heter Stealth Grey. I Kina blir Stealth Grey den nya grundfärgen, alla andra, inklusive vitt kostar extra. I Australien kan man dock välja valfri färg, även Ultra Red utan extra kostnad.

Interiört kan man fortfarande välja mellan svarta och vita säten.

Bild

Interiört har nya Model Y fått ljuslist längs med vindrutan och skärm för baksätespassagerarna, precis som Model 3 fick. Äntligen kan baksätespassagerarna slå på sina stolsvärme själva. Nya Model Y har även fått samma ventilerade framsäten som Model 3 har. Baksätena kan nu både fällas och resas upp igen med knapp i bagageutrymmet tack vare att de har blivit motordrivna. Den motordrivna bakluckan öppnar sig automatiskt om du ställer dig bakom bilen.

Vi valde att visa högerstyrda bilen från Teslas australiensiska hemsida för att kunna visa den för många kanske viktigaste detaljen:

Bild

Blinkersspaken finns kvar! Till skillnad från nya Tesla Model 3, S och X har företaget valt att behålla blinkersspaken på Model Y. Så man kan blinka, slå på vindrutetorkare och helljus precis som vanligt.

Växelspaken på rattstångens högersida är dock borta. Vilket innebär att man behöver dra med fingret på skärmen för att välja fram- eller backväxeln. Ifall inte bilen redan automatiskt har valt rätt färdriktning. Autopiloten aktiveras via knapp på ratten.

Avskaffandet av blinkersspaken har verkligen varit en vattendelare på Teslas andra ansiktslyfta modeller. Att blinka med knapparna på spaken går ganska bra så länge man kör rakt framåt – men behövde några timmars tillvänjning när man ska blinka ut ur rondeller. Vissa menade att det var “djävulens påfund” när Tesla avskaffade spaken, andra att efter första timmens tillvänjning blir det lika naturligt att trycka på knappar på ratten. Tesla verkar dock ha tagit det säkra före det osäkra och behållit spaken på världens mest sålda bilmodell.

En annan detalj som kan blinka till är varningsljusen för döda vinkeln. Förutom ljudsignal varnas det nu för fordon snett bakom bilen även med små varningslampor i de yttre backspeglarna.

Bild

En viktig förbättring som inte direkt syns är att både fram- och bakvagnarna är gjutna vilket reducerar antalet delar och förbättrar monteringstoleranser. Tillsammans med nya akustikglas, förbättrad fjädring och andra ljuddämpande förbättringar kommer nya Model Y erbjuda en ännu tystare åkupplevelse.

Bild

Tesla har minskat på bilarnas luftmotstånd och förbättrat effektiviteten, vilket resulterat i längre räckvidd trots vad det verkar vara samma batterier. Bakhjulsdrivna grundmodellen har fått 466 km WLTP räckvidd med 20 tums fälgar, mot 430 km i dag, fyrhjulsdrivna Long Range 551 km mot förut 533 km.

Bild

Max laddhastighet är oförändrat 250 kW. Model Y har fått en ny kamera i nosen, under främre stötfångaren, så bilen kan se hinder precis framför sig, hinder som kamerorna uppe vid vindrutan kan missa. Tyvärr är platsen väldigt utsatt och blir snabbt snötäckt i vårt nordliga klimat.

BildDe första bilar som lanseras nu heter “New Model Y, Launch Series” och har fått en egen liten bakrutesdekal, med matchande dörrljus och ordet “Launch” på både dörrtröskeln och mittkonsolen.

Long Range modellerna är även utrustade med Acceleration Boost tillvalet redan från fabrik, som snabbar upp 0 till 100 accelerationen från 5,0 till 4,3 sekunder.

Precis som det var med Model 3 har även nya Model Y maxhastighet sänkts från 217 km/h till 201 km/h.

Bild

Den viktigaste frågan är dock: när kommer nya Model Y till oss i Sverige? På den frågan har vi tyvärr inget svar – än. Produktionen i Teslas fabrik i Shanghai kommer i gång nu under första kvartalet, beställer man en Model Y i Kina står det mars som förväntad leveransstart. Till övriga Asiatiska länder beräknas nya Model Y anlända i maj.

Våra Tesla Model Y tillverkas dock i Teslas fabrik utanför Berlin och när den, och Teslas amerikanska fabriker ska byggas om till att börja leverera nya Model Y vet vi inte än. På Teslas alla designsidor utanför Asien visas fortfarande den gamla modellen.

Om Tesla vill undvika Osborne effekten med minskande beställningar på grund av att alla kunder väntar på den nya modellen bör de snabbt ställa om alla sina fabriker till att börja tillverka nya Model Y även i Europa och USA. Vår bästa gissning just nu är att nya Model Y ska börja levereras i Tyskland under våren och övriga Europa under sommaren. Men blir det i början eller sensommar? Det vet bara Elon.

Eller kanske inte ens han. Elon Musk har inte skrivit ett enda meddelande om nya Model Y på X.



Source: https://teslaclubsweden.se/allt-om-nya-tesla-model-y/
Användarvisningsbild
mikebike
Teslaägare
Inlägg: 9338
Blev medlem: 06 okt 2020 12:24
Ort: Solna
Referralkod: ts.la/mikael72656

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av mikebike »

Var skall bakre registreringsskylten sitta?
Jag ser ingen skyltbelysning.
Volvo PV 544 Special 1963

Tesla Model Y LR 2022. Midnight Silver.
Användarvisningsbild
tordy
Teslaägare
Inlägg: 18
Blev medlem: 19 feb 2019 11:47
Ort: Halmstad
Referralkod: ts.la/andreas99555

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av tordy »

Bild

Där ser man skyltbelysning, och man kan även ana att det är en lucka under för dragkrok
Skärmbild 2025-01-13 081928.png
Skärmbild 2025-01-13 081647.png
Senast redigerad av tordy, redigerad totalt 1 gånger.
Användarvisningsbild
Jerker
elbilist
Inlägg: 11182
Blev medlem: 09 nov 2015 22:29

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Jerker »

Jag bryr mig egentligen inte om design i nån större utsträckning. Bilens funktion är det viktigaste för mig. Men ur varumärkets perspektiv så kan jag ifrågasätta både fram- och bakparti. Nu ser bilen mer ut som vilken bil som helst. Det är väl bra om alla bara i ögonvrån kan se att det är en Tesla som kommer? Att ha utskiljande designdrag är väl viktigt ur ett marknadsföringsperspektiv? Speciellt bakpartiet är verkligen som vilken bil som helst.

Kan tycka att de smala strålkastarna är bra eftersom det blir mindre yta som måste avisas på vintermorgnarna. När kommer eluppvärmda lyktglas? LED-lamporna klarar inte av att smälta is, och skrapa dem ska man inte, och behöva stå och blaska med spolarvätska är bara såååå B!
Användarvisningsbild
Luma
Teslaägare
Inlägg: 210
Blev medlem: 17 nov 2021 11:28

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Luma »

Är något känt om priset, jämfört med den gamla?
Finns ränterabatten kvar (om den funnits i Kina)?
Newgusa
Inlägg: 195
Blev medlem: 01 aug 2024 11:25

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Newgusa »

TiborBlomhall skrev: 13 jan 2025 08:00
Bild

Efter ett år med rykten har Tesla nu äntligen släppt deras nya uppdaterade Model Y. Den uppdaterade Tesla Model 3 släpptes redan i september 2023 och alla förväntade sig att företaget skulle införa liknande ändringar även på Model Y. Projektet hade interna kodnamnet Juniper hos Tesla, en anspelning på evigt gröna växtsläktet Juniperus.

Nya Tesla Model Y har nu släppts i Asien, den ska börja levereras i Kina i mars och i övriga länder i Asien runt maj. Inga andra marknader har fått bilarna än, öppnar man till exempel den svenska eller amerikanska hemsidan ser man fortfarande gamla Model Y. Nedan bilder har vi hämtat från Australiensiska hemsidan (som visar högerstyrda versionen).

Bild

Exteriört har Tesla modifierat bilens nos och akterparti men behållit mittendelen av bilen tämligen orört. Nya Model Y har fått en ljuslist liknande Cybercab längs framhuvens kant och smalare strålkastare:

Bild

Dimljusen har också flyttats upp och den blanka kylargrill-lösa nosplåten designats om. Snyggt, modernt – eller påminner om kina-bilar? Åsikterna går redan isär. En viktig detalj som försvunnit är dock Tesla-märket på framhuven.

 

Bild

Även baksidan har fått en ljuslist – som inte lyser utåt utan inåt-neråt, ungefär som lamporna som lyser på registreringsskylten. Här lyser de upp T E S L A bokstäverna på bilens bakparti. Vi undrar dock hur effektfull den belysningen blir efter några mils snörök?

I övrigt är bakpartiet tämligen oförändrat. Vissa reagerade på att bilen levereras utan dragkrok – men så är det på många marknader. Bilarna säljs utan dragkrok, som dock går att köpa till och eftermontera. Plastluckan som täcker kroken finns kvar även på nya Model Y så det verkar inte ha ändrats.

Det har kommit en ny lackfärg Glacier Blue man kan välja, och den svarta färgen har ersatts med en mörkgrå variant som heter Stealth Grey. I Kina blir Stealth Grey den nya grundfärgen, alla andra, inklusive vitt kostar extra. I Australien kan man dock välja valfri färg, även Ultra Red utan extra kostnad.

Interiört kan man fortfarande välja mellan svarta och vita säten.

Bild

Interiört har nya Model Y fått ljuslist längs med vindrutan och skärm för baksätespassagerarna, precis som Model 3 fick. Äntligen kan baksätespassagerarna slå på sina stolsvärme själva. Nya Model Y har även fått samma ventilerade framsäten som Model 3 har. Baksätena kan nu både fällas och resas upp igen med knapp i bagageutrymmet tack vare att de har blivit motordrivna. Den motordrivna bakluckan öppnar sig automatiskt om du ställer dig bakom bilen.

Vi valde att visa högerstyrda bilen från Teslas australiensiska hemsida för att kunna visa den för många kanske viktigaste detaljen:

Bild

Blinkersspaken finns kvar! Till skillnad från nya Tesla Model 3, S och X har företaget valt att behålla blinkersspaken på Model Y. Så man kan blinka, slå på vindrutetorkare och helljus precis som vanligt.

Växelspaken på rattstångens högersida är dock borta. Vilket innebär att man behöver dra med fingret på skärmen för att välja fram- eller backväxeln. Ifall inte bilen redan automatiskt har valt rätt färdriktning. Autopiloten aktiveras via knapp på ratten.

Avskaffandet av blinkersspaken har verkligen varit en vattendelare på Teslas andra ansiktslyfta modeller. Att blinka med knapparna på spaken går ganska bra så länge man kör rakt framåt – men behövde några timmars tillvänjning när man ska blinka ut ur rondeller. Vissa menade att det var “djävulens påfund” när Tesla avskaffade spaken, andra att efter första timmens tillvänjning blir det lika naturligt att trycka på knappar på ratten. Tesla verkar dock ha tagit det säkra före det osäkra och behållit spaken på världens mest sålda bilmodell.

En annan detalj som kan blinka till är varningsljusen för döda vinkeln. Förutom ljudsignal varnas det nu för fordon snett bakom bilen även med små varningslampor i de yttre backspeglarna.

Bild

En viktig förbättring som inte direkt syns är att både fram- och bakvagnarna är gjutna vilket reducerar antalet delar och förbättrar monteringstoleranser. Tillsammans med nya akustikglas, förbättrad fjädring och andra ljuddämpande förbättringar kommer nya Model Y erbjuda en ännu tystare åkupplevelse.

Bild

Tesla har minskat på bilarnas luftmotstånd och förbättrat effektiviteten, vilket resulterat i längre räckvidd trots vad det verkar vara samma batterier. Bakhjulsdrivna grundmodellen har fått 466 km WLTP räckvidd med 20 tums fälgar, mot 430 km i dag, fyrhjulsdrivna Long Range 551 km mot förut 533 km.

Bild

Max laddhastighet är oförändrat 250 kW. Model Y har fått en ny kamera i nosen, under främre stötfångaren, så bilen kan se hinder precis framför sig, hinder som kamerorna uppe vid vindrutan kan missa. Tyvärr är platsen väldigt utsatt och blir snabbt snötäckt i vårt nordliga klimat.

BildDe första bilar som lanseras nu heter “New Model Y, Launch Series” och har fått en egen liten bakrutesdekal, med matchande dörrljus och ordet “Launch” på både dörrtröskeln och mittkonsolen.

Long Range modellerna är även utrustade med Acceleration Boost tillvalet redan från fabrik, som snabbar upp 0 till 100 accelerationen från 5,0 till 4,3 sekunder.

Precis som det var med Model 3 har även nya Model Y maxhastighet sänkts från 217 km/h till 201 km/h.

Bild

Den viktigaste frågan är dock: när kommer nya Model Y till oss i Sverige? På den frågan har vi tyvärr inget svar – än. Produktionen i Teslas fabrik i Shanghai kommer i gång nu under första kvartalet, beställer man en Model Y i Kina står det mars som förväntad leveransstart. Till övriga Asiatiska länder beräknas nya Model Y anlända i maj.

Våra Tesla Model Y tillverkas dock i Teslas fabrik utanför Berlin och när den, och Teslas amerikanska fabriker ska byggas om till att börja leverera nya Model Y vet vi inte än. På Teslas alla designsidor utanför Asien visas fortfarande den gamla modellen.

Om Tesla vill undvika Osborne effekten med minskande beställningar på grund av att alla kunder väntar på den nya modellen bör de snabbt ställa om alla sina fabriker till att börja tillverka nya Model Y även i Europa och USA. Vår bästa gissning just nu är att nya Model Y ska börja levereras i Tyskland under våren och övriga Europa under sommaren. Men blir det i början eller sensommar? Det vet bara Elon.

Eller kanske inte ens han. Elon Musk har inte skrivit ett enda meddelande om nya Model Y på X.



Source: https://teslaclubsweden.se/allt-om-nya-tesla-model-y/
Vem är det tänkt ska köpa Model Y av årsmodell 2025 som inte är Juniper? Sommarens och höstens stressade ränterabattar med skarpa deadlines är borta och inga nya på horisonten. Vill Tesla inte sälja bilar alls under första halvåret -25 eller vad i hela friden är tanken är bristen därav?
backe
Inlägg: 2549
Blev medlem: 05 apr 2020 18:38

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av backe »

Luma skrev: 13 jan 2025 08:26
Är något känt om priset, jämfört med den gamla?
Finns ränterabatten kvar (om den funnits i Kina)?
Läste att den gick upp drygt 5% i Kina, men då det är launch series (inkl acc boost m.m.) så kanske icke launch series hamnar på samma pris? Kanske inte helt troligt att det blir exakt samma då man höjt priset en del även på Model 3 i Kina i samband med lanseringen av MY.

Ränterabatten hittar jag inget om, men man verkar ha lite olika laddningserbjudanden som inkluderas vid köp åtminstone.
Anderzzon
elbilist
Inlägg: 720
Blev medlem: 11 maj 2015 21:48

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Anderzzon »

Intressant reflektion i artikeln att Elon inte har bemödats sig att tweeta om den nya versionen.
Användarvisningsbild
Legato
Teslaägare
Inlägg: 10708
Blev medlem: 10 dec 2016 21:33
Ort: Tyresö

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Legato »

"Förutom ljudsignal varnas det nu för fordon snett bakom bilen även med små varningslampor i de yttre backspeglarna"

Stämmer verkligen detta? I Highland har man ju små röda lampor i högtalarna som varnar för döda vinkeln.
https://evexperten.se

Ägt ca 30 elbilar genom åren varav nära 20 Teslor.

Bilar som just nu används:
Model 3 Performance - 2024
EV 9 GT-Line - 2024
RS E-Tron GT - 2022
e-Expert - 2021
SwedishAdvocate
Inlägg: 7349
Blev medlem: 10 sep 2018 01:56

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av SwedishAdvocate »

Anderzzon skrev: 13 jan 2025 08:53
Intressant reflektion i artikeln att Elon inte har bemödats sig att tweeta om den nya versionen.
Det sved väl att han fick ge sig om blinkersspaken. ;)

…Samt att den inte är självkörande. Blinkersspaken, yoken, Cybertrucken som ju inte verkar sälja särskilt bra. Den skulle ju vidare byggas med exoskeletonkonstruktion vilket visade sig inte vara möjligt… Och parkeringssensorer delete… Elon har ju fattat en del beslut som så här i efterhand väl inte verkar vara så genialiska… Och som lök på laxen så sålde ju Tesla färre bilar 2024 än 2023…
https://youtu.be/6RhYY_4Wzls <-- The Price of Gas | The Center for Investigative Reporting
Användarvisningsbild
Credde
Teslaägare
Inlägg: 1365
Blev medlem: 05 aug 2019 09:00
Referralkod: ts.la/christian81643

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Credde »

Verkar även att man har tagit bort trä-"inredningen" om man väljer svarta säten.

Ska bli intressant att se hur det kommer funka med att bakluckan öppnas automatisk om man står bakom bilen.
Model Y Performance (Dec/2023)
2016 Model S P90D Ludicrous
SwedishAdvocate
Inlägg: 7349
Blev medlem: 10 sep 2018 01:56

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av SwedishAdvocate »

Credde skrev: 13 jan 2025 09:33
Verkar även att man har tagit bort trä-"inredningen" om man väljer svarta säten. […
Fast det beslutet togs väl redan när trä försvann från 3 Högland. Inredningen i Juniper är väl mer eller mindre exakt samma som i Högland – plus en blinkersspak då… ;)
https://youtu.be/6RhYY_4Wzls <-- The Price of Gas | The Center for Investigative Reporting
Användarvisningsbild
Credde
Teslaägare
Inlägg: 1365
Blev medlem: 05 aug 2019 09:00
Referralkod: ts.la/christian81643

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Credde »

SwedishAdvocate skrev: 13 jan 2025 09:36
Credde skrev: 13 jan 2025 09:33
Verkar även att man har tagit bort trä-"inredningen" om man väljer svarta säten. […
Fast det beslutet togs väl redan när trä försvann från 3 Högland. Inredningen i Juniper är väl mer eller mindre exakt samma som i Högland – plus en blinkersspak då… ;)
Ah den biten missade jag, att den var borta även på Highland (tittar aldrig på Model 3) :roll:
Model Y Performance (Dec/2023)
2016 Model S P90D Ludicrous
Användarvisningsbild
flamman
Teslaägare
Inlägg: 907
Blev medlem: 08 apr 2021 15:35
Ort: Stockholm

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av flamman »

Credde skrev: 13 jan 2025 09:46
SwedishAdvocate skrev: 13 jan 2025 09:36
Credde skrev: 13 jan 2025 09:33
Verkar även att man har tagit bort trä-"inredningen" om man väljer svarta säten. […
Fast det beslutet togs väl redan när trä försvann från 3 Högland. Inredningen i Juniper är väl mer eller mindre exakt samma som i Högland – plus en blinkersspak då… ;)
Ah den biten missade jag, att den var borta även på Highland (tittar aldrig på Model 3) :roll:
I Kina har även MY sålts utan trä och med en LED-list fram senaste året. Så detta är som sagt en naturlig och förväntad utveckling.
Kia EV9 GT-line 7-sits Pebble Grey 2024
Model Y LR Quicksilver lev mars 2023 såld
Model Y P vit/sv lev. aug 2022 såld
Användarvisningsbild
jonasl
Teslaägare
Inlägg: 4385
Blev medlem: 13 feb 2016 23:44
Referralkod: ts.la/jonas44573

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av jonasl »

Fronten är ju en del högre, undrar om frunken ökat motsvarande i storlek?

Den brukar ju traditionellt minska i storlek för varje ny iteration, tidiga Model S hade riktigt stor frunk!
Model 3 SR+ 2020
Model Y LR AWD 2022
Användarvisningsbild
Freez
Teslaägare
Inlägg: 993
Blev medlem: 26 jan 2023 14:59

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Freez »

Bifogar prisnivån i Australien.

Någon som vet varför den lanseras i Australien innan Europa eller USA?
Skärmavbild 2025-01-13 kl. 10.43.58.png
MY RWD Vit 2023
backe
Inlägg: 2549
Blev medlem: 05 apr 2020 18:38

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av backe »

Freez skrev: 13 jan 2025 10:45
Bifogar prisnivån i Australien.

Någon som vet varför den lanseras i Australien innan Europa eller USA?
För att dom får sina MY från Kina.
Användarvisningsbild
Franz
Teslaägare
Inlägg: 1816
Blev medlem: 06 sep 2014 16:17
Ort: Kungsbacka
Referralkod: ts.la/franz9414
Kontakt:

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Franz »

SwedishAdvocate skrev: 13 jan 2025 09:15
Anderzzon skrev: 13 jan 2025 08:53
Intressant reflektion i artikeln att Elon inte har bemödats sig att tweeta om den nya versionen.
Det sved väl att han fick ge sig om blinkersspaken. ;)

…Samt att den inte är självkörande. Blinkersspaken, yoken, Cybertrucken som ju inte verkar sälja särskilt bra. Den skulle ju vidare byggas med exoskeletonkonstruktion vilket visade sig inte vara möjligt… Och parkeringssensorer delete… Elon har ju fattat en del beslut som så här i efterhand väl inte verkar vara så genialiska… Och som lök på laxen så sålde ju Tesla färre bilar 2024 än 2023…
Du tror inte det är så enkelt att allt han gör reklam för den nya Y:n innebär att folk på t.ex. USA-marknaden avstår från att beställa den befintliga?
Driver sajten Car.info
SwedishAdvocate
Inlägg: 7349
Blev medlem: 10 sep 2018 01:56

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av SwedishAdvocate »

Franz skrev: 13 jan 2025 11:37
SwedishAdvocate skrev: 13 jan 2025 09:15
Anderzzon skrev: 13 jan 2025 08:53
Intressant reflektion i artikeln att Elon inte har bemödats sig att tweeta om den nya versionen.
Det sved väl att han fick ge sig om blinkersspaken. ;)

…Samt att den inte är självkörande. Blinkersspaken, yoken, Cybertrucken som ju inte verkar sälja särskilt bra. Den skulle ju vidare byggas med exoskeletonkonstruktion vilket visade sig inte vara möjligt… Och parkeringssensorer delete… Elon har ju fattat en del beslut som så här i efterhand väl inte verkar vara så genialiska… Och som lök på laxen så sålde ju Tesla färre bilar 2024 än 2023…
Du tror inte det är så enkelt att allt han gör reklam för den nya Y:n innebär att folk på t.ex. USA-marknaden avstår från att beställa den befintliga?
Jo för all del. Det ligger nog en poäng i det.
https://youtu.be/6RhYY_4Wzls <-- The Price of Gas | The Center for Investigative Reporting
Användarvisningsbild
Gustafsson
Teslaägare
Inlägg: 5858
Blev medlem: 20 jul 2015 17:01
Ort: Linköping

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Gustafsson »

Credde skrev: 13 jan 2025 09:33
Verkar även att man har tagit bort trä-"inredningen" om man väljer svarta säten.

Ska bli intressant att se hur det kommer funka med att bakluckan öppnas automatisk om man står bakom bilen.
Det funkar rätt bra, det är redan så på S palladium. Går förstås att stänga av. Även frunken låser upp sig om man står framför fronten.
Bilen blippar tre gånger innan den låser upp, så flyttar man på sig lite under den tiden avbryts öppningen. När man handlat är det riktigt nice, eller ska bängla in nåt skrymmande och inte vill ställa ner det på marken.
Svart 2012 Roadster 2,5.| Model S100D midnight silver. MS LR beställd 2020-10-16, levererad 2023-05-16
Användarvisningsbild
ErikHallq
Teslaägare
Inlägg: 323
Blev medlem: 25 feb 2021 14:51

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av ErikHallq »

TiborBlomhall skrev: 13 jan 2025 08:00

Dimljusen har också flyttats upp och den blanka kylargrill-lösa nosplåten designats om. Snyggt, modernt – eller påminner om kina-bilar? Åsikterna går redan isär. En viktig detalj som försvunnit är dock Tesla-märket på framhuven.


Det är väl inte dimljus på nya Model Y? Det där borde vara lyktorna då rampen upptill, inkl kanterna endast är DRL.
Model 3 Long Range Vit/Svart 2021 Såld
Model Y Long Range Vit/Svart 2022
https://www.personalbilskalkylen.se
carlf
Inlägg: 120
Blev medlem: 11 feb 2022 21:41

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av carlf »

Credde skrev: 13 jan 2025 09:33
Verkar även att man har tagit bort trä-"inredningen" om man väljer svarta säten.

Ska bli intressant att se hur det kommer funka med att bakluckan öppnas automatisk om man står bakom bilen.
Som redan påpekats försvann fejkträt för Model 3 redan med Highland.

Och bakluckeöppningen funkar fint på Highland med. Om man nu vill ha det. Piper högt tre gånger och tar längre tid att vänta på det än att öppna själv, om man nu inte har händerna helt fulla.
Model 3 2024
Användarvisningsbild
Andersen
Teslaägare
Inlägg: 562
Blev medlem: 20 feb 2016 21:54

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av Andersen »

Teslamärket är ju visst kvar på huven.

Och apropå när Europa:

"Production for the new Model Y in GigaBerlin to start quickly. Tesla plans to start producing the new Model Y in Grünheide as early as Tuesday. The management informed its employees about this on Monday", rapporterar @Gf4Tesla på X, baserat på tyska Handelsblatts artikel:
https://www.handelsblatt.com/unternehme ... 00326.html
MYP tillverkad 25/10 2023. Problemfri hittills!
Användarvisningsbild
SIR N
Teslaägare
Inlägg: 98
Blev medlem: 16 aug 2019 13:48
Ort: Bålsta
Referralkod: ts.la/sren49192

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av SIR N »

Andersen skrev: 13 jan 2025 20:18
Teslamärket är ju visst kvar på huven.
Verkar oklart med Teslamärket. På vissa bilder finns det och andra inte. Går man in på Australiska Tesla-sidan https://www.tesla.com/en_au så saknar Y:n på översta bilden märket. Scrollar man ner så är det en Y med märket. Går man in på bygg-din-bil så visas bilder utan märket
Model 3 SR+ 2019 | Model 3 LR 2023
Användarvisningsbild
strejf
Teslaägare
Inlägg: 261
Blev medlem: 03 sep 2016 22:56
Ort: Örnsköldsvik

Re: Allt om nya Tesla Model Y

Inlägg av strejf »

Otroligt tråkigt att det inte verkar som att det blev den nya "sällsyntajordartsmetaller-lösa" motorn eller 48V arkitektur. Nähepp man får vänta på nästa generation helt enkelt.
Tesla Model 3 2019
Skriv svar