
Sedan vi åkte hem ligger förbrukningen på 2,2 kWh per dygn = kylskåpet.

Moderator: Redaktion
Jag laddade bilen med 3 x 5A = 3,5 kW
2 kW är väldigt mycket i standby.
Ja, det varierar ju mellan olika nätägare, men det brukar vara ett par tusenlappars skillnad per år mellan 16 och 20 A.
Vi betalar 3800 kr/år för 20A. Tillkommer det någon ställkostnad för att de skall säkra ned?Jerker skrev: ↑27 aug 2024 07:48Ja, det varierar ju mellan olika nätägare, men det brukar vara ett par tusenlappars skillnad per år mellan 16 och 20 A.
Du får undersöka. Elbolaget tar nog inget, men jag har två scenarier som vi varit med om:mikebike skrev: ↑27 aug 2024 08:25Vi betalar 3800 kr/år för 20A. Tillkommer det någon ställkostnad för att de skall säkra ned?Jerker skrev: ↑27 aug 2024 07:48Ja, det varierar ju mellan olika nätägare, men det brukar vara ett par tusenlappars skillnad per år mellan 16 och 20 A.
Jag ändrade raskt soptömningen från helår till halvår när vi tog över abonnemanget. Sedan konstaterade jag att det bara skiljer 300 kr per år i kostnad, så nu har jag ändrat tillbaks.![]()