Leasing

Här diskuteras andra tekniska frågor

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
Jojo
Teslaägare
Inlägg: 947
Blev medlem: 07 okt 2014 18:56

Leasing

Inlägg av Jojo »

Hejsan
Dags för en ny bil, tänkte använda leasing (förmånsbil via mitt företag) denna gången, dock saknar jag all erfarenhet med sådant. Bilen innan köpte jag (företaget). Mina frågor är:
  • ska jag använda Teslas leasingerbjudande eller finns det bättre alternativ/villkor någon annanstans?
  • Tesla erbjuder DNB eller Santander som leasingbolag, vilken av dessa ska man välja och varför?
  • vilka leasingbolag/banker rekommenderas som alternativ?
  • det är väl finansiell leasing som gäller, eller?
  • vad betyder 'Business lease' hos Tesla?
Bilen i frågan är en M3P, leasing ska gå på 3 år, tänker även att lägga in en ansenlig summa som 'första förhöjda avgift'. Något annat att tänka på?
Ursäkta min okunskap, sådant är inte min starka sida och min verksamhet fokuserar på andra ärenden. Tacksam för era synpunkter!
Användarvisningsbild
OscarA
Teslaägare
Inlägg: 321
Blev medlem: 14 dec 2019 10:06

Re: Leasing

Inlägg av OscarA »

Hej,

Jag kan bara säga att jag är supernöjd med DNB genom Tesla. 10/10. Bra och snabb support!
Är på min fjärde därigenom nu.
Säkert samma villkor på santander; kan ”sälja” bilen efter 1 år utan avgifter.

Finansiell ja!

Business lease brukar vara som privatleasing för företag.
Kave
elbilist
Inlägg: 23
Blev medlem: 16 dec 2021 18:23

Re: Leasing

Inlägg av Kave »

Menar du att du kan lösa leasingen efter ett år och sälja bilen? Det brukar inte vara något problem alls eftersom första årets ”amortering” enbart är ränta så leasingbolagen tjänar mer på det än om du leasar klart den i tre år.
Skriv svar