Euro-NCAP kräver fysiska reglage
Moderator: Redaktion
-
Klas1234
- Teslaägare
- Inlägg: 23
- Blev medlem: 21 okt 2023 21:47
Re: Euro-NCAP kräver fysiska reglage
Nu har jag testat med handskar i Highland och knapparna på ratten funkar fint med tjocka fodrade läderhandskar (Hestras) Jag fortsätter dock köra utan, men i Highland är det iaf inte ett problem med handskar på rattknapparna. (Men för er som gillar handskar i bilen blir det trixigare med skärmen. Knappen för röstkommando funkar ju också med handskar så där går det ju att styra musik etc)
-
SkipperO
- Teslaägare
- Inlägg: 359
- Blev medlem: 27 dec 2019 08:23
- Ort: Södra Norrland
Re: Euro-NCAP kräver fysiska reglage
Tycker Euro-NCAP också borde testa sikt framåt och åt sidorna. I en annan tråd var det t ex många som berättade att de varit nära att krocka eller krockat pga den breda A-stolpen i Tesla, och problemet finns ju i olika grad på många bilar. Feta motorhuvar och annat kan ju också påverka sikten.
M3 LR -20 vit/vit, 18”
-
martinot
- Teslaägare
- Inlägg: 12025
- Blev medlem: 13 maj 2019 19:22
- Referralkod: ts.la/martin65735
Re: Euro-NCAP kräver fysiska reglage
Detta var en sak som jag inte var helt förtjust med PS2 (även om mycket fin bil i övrigt); dålig sikt runtomkring från förarplatsen.SkipperO skrev: ↑29 mar 2024 14:09Tycker Euro-NCAP också borde testa sikt framåt och åt sidorna. I en annan tråd var det t ex många som berättade att de varit nära att krocka eller krockat pga den breda A-stolpen i Tesla, och problemet finns ju i olika grad på många bilar. Feta motorhuvar och annat kan ju också påverka sikten.
NACP has added the Chinese car manufacturer Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, etc) to the list of international sponsors of the war: https://tinyurl.com/NACP-Geely
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP