Det stora problemet med Trelleborg och andra elproduktions lösningar och alla goa förslag här i forumet är att vi ser isolerat på varje KKV eller annan el-park.chaffis75 skrev: ↑31 aug 2023 19:53Håller med om att vätgas i många fall är en dålig och ineffektiv lösning men många här förespråkar ju de som är energilager så kanske ni borde hurra för trelleborg istället så vi får till era energilager..Lerumsexpressen skrev: ↑31 aug 2023 12:36Trelleborg är upptagna med sin vätgaschaffis75 skrev: ↑31 aug 2023 07:00Känns som du inte vill förstå ens och läser bara precis de ord som passar in i din världsbild, blir ingen bra debatt av de. Allt är inte svart eller vitt . Varför skulle trelleborg behöva säga ja till allt som marknaden vill och i sådana fall varför kritiserar du inte Nacka kommun också, de ligger också i ett elområde som behöver mer el. Dessutom ligger se3 närmare norr, dvs lättare att reglera vindkraften med vattenkraft. I Skåne får man reglera vinkraft med gas och kol vilket är de som finns i Skånes närhet. Man kan inte se landsgränser som en barriär utan de är överföring mellan olika områden som är barriären.nek0 skrev: ↑30 aug 2023 22:36Håller med dig, demokratin styr på ett mycket bra sätt i SE4. Ni har valt att ha elbrist, grattis.chaffis75 skrev: ↑30 aug 2023 22:32
Nej trelleborg är inte ensam utan demokratin styr på ett mycket bra sätt.
Ett annat exempel är tex Nacka kommun där har man också sagt nej till vindkraft.
Och ja du har rätt vi har haft många regering tidigare som styrt energipolitiken fantastiskt dåligt, men försöker nu ändra de men de går trögt.
Synnerligen svårt ut att någonsin få lönsamhet på detta då det är.
Dyrt och svårt med produktion, förvaring, distribution och säkerheten vid användningen
Därmed blir det enormt svårt att få kunder att betala för detta.
Och eftersom kommunen Trelleborg går med underskott, då kommer detta hobby/förlustprojekt synas extra hårt i sömmarna.
https://trelleborgsenergi.se/energilosningar/vatgas/
https://www.trelleborgsallehanda.se/ins ... -50d9a4cf/
Man jag är helt överrens med dig på punken om vätgas..
Vi måste ha sektorskopplingen.
Trelleborg skulle givetvis köpt in sig på vindkraftverken, el till sin vätgas när elpriset är ”gratis”, el till samhället när det är dyrt, restvärme till fjärrvärme, FV absorption för att fixa fjärrkylan, syrgaserna till VA- och biogasanläggningar osv osv.
Smackar dom även in energilager/batterier = bingo
Men jag drömmer bara så sätt igång och såga mig…..