Elbil-subventioner i Sverige
Moderator: Redaktion
Elbil-subventioner i Sverige
I gruppen Tesla Owners Club Norway på facebook så var det en användare som hade varit på introduktionsevent för nya Tesla-ägare i Norge. Där hade Tesla-representanten sagt att Sverige planerar att införa samma subventioner för elbilar som Norge har. Är det någon som känner till det och vilka subventioner man i så fall tänker införa?
Re: Elbil-subventioner i Sverige
Det finns inga sådana planer som kommunicerats från vare sig regeringen eller oppositionen. Det som planeras är ett bonus-malus-system där miljödåliga bilar får betala en avgift och miljö-inte-lika-dåliga bilar får en premie. Exakt hur det ska se ut är inte känt än.powal skrev:I gruppen Tesla Owners Club Norway på facebook så var det en användare som hade varit på introduktionsevent för nya Tesla-ägare i Norge. Där hade Tesla-representanten sagt att Sverige planerar att införa samma subventioner för elbilar som Norge har. Är det någon som känner till det och vilka subventioner man i så fall tänker införa?
Det norska systemet bygger på hög registreringsavgift som elbilar är undantagna från och momsbefrielse för elbilar, och det har inte varit aktuellt i Sverige.
Model S 85 byggd okt 2014 | Flerlagersröd | Svart tak | Svart tygklädsel | Teknikpaket med autopilot | Skruvfjädring | Dubbelladdare | Säkerhetspaket | 19"-fälgar | LTE | CCS
Re: Elbil-subventioner i Sverige
Norge är på väg att sätta moms på el bilar så jag antar att det är denna de kommer ta efter 

Har du en Tesla eller har du beställt en och funderar på tillbehör titta in på http://exclusiveparts.se
Re: Elbil-subventioner i Sverige
Vi får verkligen hoppas att vi inte inför samma system som i Norge (och Danmark) ned höga avgifter på bilar. Även om elbilar är undantagna så kan man ju ge sig på att de till slut kommer från tas det undantaget (som i Danmark) och då sitter vi där och ska betala dubbla kostnaden i skatt när vi vill köpa bil. Det är totalt värdelöst i ett glesbefolkat land där bilen är de bästa sättet att ta sig fram.bylund skrev:Det norska systemet bygger på hög registreringsavgift som elbilar är undantagna från och momsbefrielse för elbilar, och det har inte varit aktuellt i Sverige.
Ett bonus-malus system är ju betydligt bättre och mycket stabilare system. Nu i början blir malusen på fossilbilarna små och bonusen på elbilarna höga. Sen när det finns fler elbilar och de börjar sälja sig själva så blir bonusen lägre och malusen extremt hög på fosdilarna... Till sist försvinner hela systemet när övergången är klar, inga otäcka skatter kvar hepp!

- danni
- Teslaägare
- Inlägg: 7265
- Blev medlem: 24 mar 2015 13:18
- Ort: Göteborg
- Referralkod: ts.la/danni1257
- Kontakt:
Re: Elbil-subventioner i Sverige
I praktiken är det ju samma sorts system. Avgifter på förorenande bilar, och subventioner till miljövänligare bilar. Skillnaden är väl kanske att Sverige inte lär införa fullt så extrema avgifter, och sikta på någon form av självbalanserande system.bylund skrev:Det finns inga sådana planer som kommunicerats från vare sig regeringen eller oppositionen. Det som planeras är ett bonus-malus-system där miljödåliga bilar får betala en avgift och miljö-inte-lika-dåliga bilar får en premie. Exakt hur det ska se ut är inte känt än.powal skrev:I gruppen Tesla Owners Club Norway på facebook så var det en användare som hade varit på introduktionsevent för nya Tesla-ägare i Norge. Där hade Tesla-representanten sagt att Sverige planerar att införa samma subventioner för elbilar som Norge har. Är det någon som känner till det och vilka subventioner man i så fall tänker införa?
Det norska systemet bygger på hög registreringsavgift som elbilar är undantagna från och momsbefrielse för elbilar, och det har inte varit aktuellt i Sverige.
Model X Plaid / Midnight Silver / vit interiör med kolfiber / 22” / FSD
Räkna ut din Tesla-kostnad: https://www.teslakalkylen.com
Räkna ut din Tesla-kostnad: https://www.teslakalkylen.com
Re: Elbil-subventioner i Sverige
Fast för att det ska kunna kallas samma subventioner (nu får vi nog Herr X på oss när vi kallar norsk skattebefrielse för subvention, men jag skyller på att det var vad Teslarepresentanten skulle ha sagt), så måste de ju upp på liknande nivå. Det är ju just att den ekonomin är mycket mer i elbilars favör i Norge som är den stora grejen.danni skrev:I praktiken är det ju samma sorts system. Avgifter på förorenande bilar, och subventioner till miljövänligare bilar. Skillnaden är väl kanske att Sverige inte lär införa fullt så extrema avgifter, och sikta på någon form av självbalanserande system.bylund skrev:Det finns inga sådana planer som kommunicerats från vare sig regeringen eller oppositionen. Det som planeras är ett bonus-malus-system där miljödåliga bilar får betala en avgift och miljö-inte-lika-dåliga bilar får en premie. Exakt hur det ska se ut är inte känt än.powal skrev:I gruppen Tesla Owners Club Norway på facebook så var det en användare som hade varit på introduktionsevent för nya Tesla-ägare i Norge. Där hade Tesla-representanten sagt att Sverige planerar att införa samma subventioner för elbilar som Norge har. Är det någon som känner till det och vilka subventioner man i så fall tänker införa?
Det norska systemet bygger på hög registreringsavgift som elbilar är undantagna från och momsbefrielse för elbilar, och det har inte varit aktuellt i Sverige.
Model S 85 byggd okt 2014 | Flerlagersröd | Svart tak | Svart tygklädsel | Teknikpaket med autopilot | Skruvfjädring | Dubbelladdare | Säkerhetspaket | 19"-fälgar | LTE | CCS
Re: Elbil-subventioner i Sverige
Nej det är en himmelsvid skillnad. Det ena systemet tar pengar från en sak och ger till en annan. Det andra straffbeskattning något, bilar, och göra vissa undantag från den bestraffningen, elbilar. Med det systemet så blir det till slut som i Danmark att undantaget försvinner och vips så har vi hög skatt på alla bilar.danni skrev:I praktiken är det ju samma sorts system. Avgifter på förorenande bilar, och subventioner till miljövänligare bilar. Skillnaden är väl kanske att Sverige inte lär införa fullt så extrema avgifter, och sikta på någon form av självbalanserande system.