FredrikR skrev:Jasså, helt missat? Vad har han twittrat nu ?
Twitter har gått bananas med att tolka allt Elon skriver som chiffer och ledtrådar till datum när "något" skall ske. Detta pågår iofs hela tiden, och dom flesta glömmer dessa spekulationer så fort datumet i fråga passerat utan att "något" faktiskt hänt, men den här gången måste nog även jag hålla med om att tecknen är fler och kanske tydligare än vanligt.
Oddsen är alltså ganska bra att det händer "något" 9:e december.
Vad detta "något" skulle vara är dock ännu mer osäkert, spekulationerna handlar bl.a. om öppnandet av Giga Berlin och/eller Texas, ett samgående av alla Elons bolag (SpaceX, Tesla, Boring Company, etc) i ett "superbolag" som tippas heta "X.com", etc etc.
Det mest tippade "något" är dock att ytterligare en split kommer att presenteras den dagen, det är nog det jag lutar åt också.
/fth