Känns lite som om de som räknar på det här gör samma fel som andra i en bransch som är under ständig utveckling, man tar statiska värden från flera år bakåt och gör prognoser på istället för att räkna med den utveckling som sker.Svensk Vindenergis detaljerade synpunkter på några av Energimyndighetens uppgifter;
Energimyndigheten: År 2025 kommer det att finnas 40 TWh vindkraft.
Svensk Vindenergis prognos (som historiskt haft mycket god träffsäkerhet) säger 45,3 TWh vindkraft år 2024.
Energimyndigheten: Antagandena baseras på underlag från år 2016 som genomgått mindre uppdatering 2018.
Vindkraften har utvecklats, och fortsätter att utvecklas, snabbt. När teknik- och kostnadsutvecklingen för det snabbast växande kraftslaget underskattas, följer felaktiga slutsatser som en naturlig konsekvens.
I nedanstående tabell visas utfall för ”typverk” för 2010, 2015 och 2020 samt vad vi vet om de landbaserade vindkraftverk som kommer att vara aktuella 2025 respektive 2030.
”Typverk” 2015 jämfört med ”typverk” 2025; tredubblad svepyta, dubblad produktion, sänkt produktionskostnad.
Förra året tecknades PPA för svensk landbaserad vindkraft på nivåer under 30 öre/kWh. Det ger en indikation på den nya landbaserade vindkraftens produktionskostnad.
Mer än 10% fel på en så pass kort prognos som 3 år är inte bra
Här kan man ju dock gissa lite att Energimyndigheten tänkt sig att det blir dyrare för de bästa lägena är upptagna redan, det återstår att se vem som har rätt här, eftersom det är en så pass lång prognos så är det svårt att säga. Förbrukarökningen upp mot en siffra 500TWh är rimlig om man tror att Sverige fortsatt kommer ha ett lågt elpris i förhållande till andra, är detta inte sant så tror jag förbrukarna lämnar Sverige.Svensk Vindenergi har gått igenom rapporten och konstaterar att Energimyndigheten dels använder inaktuella uppgifter om vindkraftens prestanda, dels bedömer att vindkraften kommer att bli dyrare med tiden. I branschen ser vi att teknikutvecklingen och kostnadsreduktionen kommer att fortsätta. En försiktig bedömning är att produktionskostnaden minskar med 25% mellan åren 2015 och 2025.
Energimyndigheten spår att elanvändningen ökar till 225 TWh år 2050 – men scenarierna täcker bara delvis in LKAB:s och H2GS:s förväntade elbehov på 55 respektive 12 TWh. Vi bedömer att Energimyndigheten underskattar elektrifieringens betydelse för klimatomställningen och konkurrenskraften. I en debattartikel i DN har Svensk Vindenergi, Vätgas Sverige, Svensk Solenergi och Power Circle fört fram att elanvändningen skulle kunna öka till 500 TWh år 2050.