https://www.mestmotor.se/automotorsport ... ir-dyrare/
Klart: Sverige byter till E10 2021 – både bensin och diesel blir dyrare
Det blir mer biodrivmedel i bensin och diesel från augusti 2021. Regeringen har nu fattat beslut om hur reduktionsplikten ska se ut fram till 2030. Literpriset på bensin kan komma att öka med upp till 3,60 kronor och diesel med 6,75 kronor – utöver skattehöjningar. Dessutom klarar inte alla bensinbilar att köras på E10.
De närmaste åren uppskattas kostnaden utifrån tillgängliga uppgifter till mellan 8 och 12 öre per liter exklusive mervärdesskatt för varje procentenhet reduktionsnivån ökar", skriver regeringen i PM:et.
Det innebär att bensinpriset kan komma att öka med upp till 35 öre per liter per år, inkluderande moms. För dieseln bedömer regeringen att det rör sig om 50–75 öre per år.
Fram till 2030 kan priset på bensin ha ökat med upp till 3,60 kronor per liter. Dieselpriset förväntas då ha ökat med upp till 6,75 kronor per liter.
Regeringen är är tydlig med att prognoserna exkluderar skattehöjningar och förändringar i oljepriset. Det är därmed möjligt att priserna kan komma att öka ännu mera.
För bensinbilisten kommer bytet från E5 till E10 även innebära fler tankstopp. Etanol har nämligen ett lägre energiinnehåll än bensin. När halten av det ökar kommer därmed förbrukningen gå upp något.
Bensin och diesel dyrare 2021
Moderator: Redaktion
Bensin och diesel dyrare 2021
Titanium S75D, svarta NG, svart alcantara, autopilot 2.0, air suspension
Re: Bensin och diesel dyrare 2021
Nu är ju både bensin och diesel avsevärt billigare än för bara ett år sedan. Om inte oljepriset går upp igen snart så kommer det även fortsättningsvis vara förhållandevis billigt att tanka en fossilbil. Det lär dröja tills vi är uppe i 16 kronor litern igen, så som det har varit tidigare.
e-Golf -18 | Ioniq 5 First Edition RWD -22 | Evess elmoped
e-tron 55 -19 | Model S 90D -16 | Model S P85 -14
Re: Bensin och diesel dyrare 2021
Bensin oc diesel är ju superbilligt nu. Vad är kWh priset på dieseln? 1,30kr/kWh?
Re: Bensin och diesel dyrare 2021
Ett intressant sätt att jämföra el och oljepriset är att solcellsel går att producera för motsvarande 8 dollar fatet!LarsL skrev:Bensin oc diesel är ju superbilligt nu. Vad är kWh priset på dieseln? 1,30kr/kWh?
Titanium S75D, svarta NG, svart alcantara, autopilot 2.0, air suspension
- kalle_sala
- Teslaägare
- Inlägg: 136
- Blev medlem: 28 apr 2019 15:44
- Ort: Sala
Re: Bensin och diesel dyrare 2021
Hur har man kommit fram till det priset?Zalman3 skrev:Ett intressant sätt att jämföra el och oljepriset är att solcellsel går att producera för motsvarande 8 dollar fatet!LarsL skrev:Bensin oc diesel är ju superbilligt nu. Vad är kWh priset på dieseln? 1,30kr/kWh?