iAkita skrev:
Laban skrev: Allt som minskar vårt beroende av fossila bränslen för persontransporter borde applåderas. Det inkluderar batteridrift såväl som bränsleceller. Faktum är att bränsleceller antagligen är en betydligt lämpligare lösning för långa transporter i bil eftersom man skaffar ny räckvidd många gånger snabbare än i en batteribil.
Håller med, så varför totalsågar så många tekniken på ren instinkt?
Det var du som skrev "Allt som minskar.."
iAkita skrev:
Nja, där har du nog fel, iallfalll ur en livscykelanalys:
http://teslaclubsweden.se/vatgasbil-livscykelanalys/ Och varför utgår så många från att vätgas kommer framställas med den smutsiga av smutsiga energier, medan batteriladdning kommer ske med den gränaste gröna sol- och vindkraften?
Den artikeln utgår från att bilarna körs 16 000 mil. Varför man har valt den sträckan vet jag inte. I bilens förlovade land USA så är den genomsnittliga åldern på bilar 11.6 år och ökar. Bilarna går ca 2200 mil/år i genomsnitt:
http://www.autonews.com/article/2016112 ... 11.6-years
https://www.reference.com/vehicles/aver ... fa02be73c8
Den genomsnittliga bilen i USA har alltså gått 25 000 mil om jag räknat rätt, med viss brasklapp för att äldre bilar kanske körs kortare sträckor än nyare bilar. Hur länge kan man räkna med att en bil håller i dagsläget:
https://www.forbes.com/sites/jimgorzela ... e52c06323e
41 000 mil.
Så även om vi utgår från att dagens batteriproduktion inte går att göra renare (Teslas Gigafabrik ska väl drivas av 100% förnyelsebar energi) och att ekvationen som nämns i artikeln stämmer så är det fördel elbilen. För varje mil efter att man nått paritet utsläppsmässigt är en enorm fördel för den batteridrivna elbilen:
http://teslaclubsweden.se/om-alla-bilar ... tgasbilar/
iAkita skrev:
Ja, i princip. Allting går, men som det ser ut idag är det inte många aktörer som har ekonomin eller tillgång till exiterande infrastruktur som skulle fixar att ladda några tiotals bilar med 100-tals kW samtidigt. Det skulle vara vansinnigt dyrt både att bygga ut och att driva en sådan anläggning om vi ser på dagens priser.
Vad bygger du detta på ? Och hur står det sig jämfört med en vätgasinfrastruktur ?
Du har säkert rätt om batterierna, men bränslecellerna är en omogen teknik som befinner sig i ett tidigare utvecklingsskede, och har därmed än större utvecklingspotential.
Det vet jag inte om jag håller med om. Batteriernas teoretiska energidensitet är väldigt mycket högre än dagens samtidigt som bränslecellernas effektivitet är hyfsat nära vad man kan förvänta sig i praktiken. Det gör att det inte finns lika mycket att jobba med på bränslecellen.
Dessutom har utvecklingen på batterisidan accelererat den senaste tiden:
https://www.bloomberg.com/news/articles ... -100-years
Sen är Danni's inlägg väldigt intressant, en decentralisering av energiproduktionen är alltid bra för konsumenten...
Tesla Model 3 LR AWD, blå med vit inredning.
Zoe 22 kWh som andrabil - såld
Cybertruck AWD beställd
Model Y LR AWD beställd