
Och börjar dom installera snabbladdare för elbilar så får dom sjukt många pluspoäng för det

Sånt gillar vi.
Moderator: Redaktion
Ja, Lidl är rätt bra nu, vissa deluxe varor är riktigt bra, bra bröd, öl, dryck och standard varor. Jag är ingen korvätare, ökad risk för cancer. Kassorna är normala. Personalen verkar rätt trött, låg service. Priset är oftast riktigt bra/lågt. Bra är att butiken är lagom stor och inte allt för blockerad om man glömmer nåt som ligger i början.Svenssons skrev:Kanske beror på att detta är ett tekniknerd-forum där off topic är mer regel än undantag.Swede1 skrev:Den här diskussionen om att ladda fullt hör nog hemma i någon annan tråd. Säg 0-80 % då som fullt, för sen så går det trögare. Bra för batteriet också att inte ladda till 100 %. (Uhhh vilken teknik nerd diskussion.)![]()
I många fall borde "ladda fullt" ersättas med "ladda färdigt". Detta borde journalister och andra som använder "ladda fullt" lära sig.
Själv kommer jag garanterat stanna vid Lidl och testa. Har inte varit i någon Lidl-butik sedan de kom men det låter som att det inte är riktigt samma typ av tråkbutik längre och de verkar verkligen vara drivande.
Dumt att driva iväg om matvaror, men ... obegripligt att de inte har den lagrade stiltonosten längre (Mature Blue Stilton). Den var riktig basföda ett tag. Helt stört bra. Möjligen är det, rent hälsomässigt, lika bra att den försvann...Ja, Lidl är rätt bra nu, vissa deluxe varor är riktigt bra, bra bröd, öl, dryck och standard varor. Jag är ingen korvätare, ökad risk för cancer. Kassorna är normala. Personalen verkar rätt trött, låg service. Priset är oftast riktigt bra/lågt. Bra är att butiken är lagom stor och inte allt för blockerad om man glömmer nåt som ligger i början.Swede1 skrev:Själv kommer jag garanterat stanna vid Lidl och testa. Har inte varit i någon Lidl-butik sedan de kom men det låter som att det inte är riktigt samma typ av tråkbutik längre och de verkar verkligen vara drivande.
Ett DC-uttag. ChaDeMo och CCS. Det toppar på ca 48kW med teslaadaptern och bara ett kan användas samtidigt.Svenssons skrev:För att vara lite kritisk till den lösning som är vald på Lidl så är det inte några snabbladdare egentligen som installeras. Finns det två laddplatser så är totaleffekten 20 kW som ska delas på 2, är det 5 laddplatser så är det totalt 50 kW som ska delas på 5. Kanske har de även gjort så att det alltid är 10 kW per kabel oavsett hur många som laddar. De är alltså inte avsedda för laddning om man är påväg någon stanns och man kan inte räkna med mer än 5 kWh för en halvtimme.
Jag ser ändå positivt på det. Detta kommer vara extra bra för de bilar som bara kan ladda enfas växelström annars.
DC Kan toppas på 48kW om laddaren klarar av det men nu verkar det som effekten är begränsad till 10kW per laddare eller max 20/50kW beroende på om det är 2/5 kontakter.MSO skrev:Ett DC-uttag. ChaDeMo och CCS. Det toppar på ca 48kW med teslaadaptern och bara ett kan användas samtidigt.Svenssons skrev:För att vara lite kritisk till den lösning som är vald på Lidl så är det inte några snabbladdare egentligen som installeras. Finns det två laddplatser så är totaleffekten 20 kW som ska delas på 2, är det 5 laddplatser så är det totalt 50 kW som ska delas på 5. Kanske har de även gjort så att det alltid är 10 kW per kabel oavsett hur många som laddar. De är alltså inte avsedda för laddning om man är påväg någon stanns och man kan inte räkna med mer än 5 kWh för en halvtimme.
Jag ser ändå positivt på det. Detta kommer vara extra bra för de bilar som bara kan ladda enfas växelström annars.
Ett AC-uttag som kan köras samtidigt dock. Lite oklart vad som händer med ChaDeMo-effekten om en dubbelladdartesla kommer och suger 22kW ur det snöret.
Det är ju standardupplägget för alla ChaDeMo jag har besökt får jag säga. Oavsett vem som satt upp dem.
Den i Gbg är en standard ABB med 50kW maxeffekt. 48 praktiskt med Teslan + adapter. Den är inte begränsad.Svenssons skrev:DC Kan toppas på 48kW om laddaren klarar av det men nu verkar det som effekten är begränsad till 10kW per laddare eller max 20/50kW beroende på om det är 2/5 kontakter.
Det vanliga är att DC-laddaren är på 50kW men så måste inte alls fallet vara.
Hur många laddplatser finns det? Enligt artikeln så skulle platser med 5 laddplatser ha en total toppeffekt på 50 kW. Är det 5 platser kan det bli så att det blir 10kW per plats om det är 5 bilar som laddar.MSO skrev:Den i Gbg är en standard ABB med 50kW maxeffekt. 48 praktiskt med Teslan + adapter. Den är inte begränsad.Svenssons skrev:DC Kan toppas på 48kW om laddaren klarar av det men nu verkar det som effekten är begränsad till 10kW per laddare eller max 20/50kW beroende på om det är 2/5 kontakter.
Det vanliga är att DC-laddaren är på 50kW men så måste inte alls fallet vara.
Två platser, precis som vanligt. Det är en standard ABB 1xDC CCS/Chademo + 1x AC.Svenssons skrev:Hur många laddplatser finns det? Enligt artikeln så skulle platser med 5 laddplatser ha en total toppeffekt på 50 kW. Är det 5 platser kan det bli så att det blir 10kW per plats om det är 5 bilar som laddar.MSO skrev:Den i Gbg är en standard ABB med 50kW maxeffekt. 48 praktiskt med Teslan + adapter. Den är inte begränsad.Svenssons skrev:DC Kan toppas på 48kW om laddaren klarar av det men nu verkar det som effekten är begränsad till 10kW per laddare eller max 20/50kW beroende på om det är 2/5 kontakter.
Det vanliga är att DC-laddaren är på 50kW men så måste inte alls fallet vara.
Låter lovande och då är det fel i artikeln.MSO skrev:Två platser, precis som vanligt. Det är en standard ABB 1xDC CCS/Chademo + 1x AC.Svenssons skrev:Hur många laddplatser finns det? Enligt artikeln så skulle platser med 5 laddplatser ha en total toppeffekt på 50 kW. Är det 5 platser kan det bli så att det blir 10kW per plats om det är 5 bilar som laddar.MSO skrev:Den i Gbg är en standard ABB med 50kW maxeffekt. 48 praktiskt med Teslan + adapter. Den är inte begränsad.Svenssons skrev:DC Kan toppas på 48kW om laddaren klarar av det men nu verkar det som effekten är begränsad till 10kW per laddare eller max 20/50kW beroende på om det är 2/5 kontakter.
Det vanliga är att DC-laddaren är på 50kW men så måste inte alls fallet vara.
- Vid blandadkörningen ligger jag på 1,4kWh/mil på sommaren och 1,9kWh/mil med min Renault Zoe.apkungen skrev:Ja jag vet att alla elbilar drar olika mycket men i ärlighetens namn så skiljer det ju inte extremt mycket. En Tesla kanske drar 2kWh/mil o en imiew (som drar minst av typ alla) ligger kanske på 1,4kWh/mil.
- I ett Test ifrån Norge skriver dom så här.joel80 skrev:Vi får se vad Ioniq kommer dra.. Ska man tro recensionerna och siffror som kommit fram ligger den ju ner mot 1kwh/mil! Sjukt effektiv..apkungen skrev:Ja jag vet att alla elbilar drar olika mycket men i ärlighetens namn så skiljer det ju inte extremt mycket. En Tesla kanske drar 2kWh/mil o en imiew (som drar minst av typ alla) ligger kanske på 1,4kWh/mil.
Det verkar orimligt. De har ju en del centrala placeringar där de inte ha egen parkering. Likströmsladdare vid frysdisken?Tars skrev:Ska de installera det överallt? På alla Lidl?
Bra frågat och bra svar. Kommer säkert att utnyttjas. Butiken här i Växjö har nu vunnit pris för bästa hållbarhet med solceller på taket och en massa andra intressanta grejer plus då de fria laddarna utanför. Många Lidl-butiker ligger rätt bra till rent åkmässigt också så det kan säkert bli ett stopp i framtiden och en lite "Lidl-fika" med obligatorisk pretzel-kringla.bonath skrev:Jag mailade Lidl för ett tag sen och fick detta svaret:
Kul att du har uppmärksammat Lidls hållbarhetsarbete! Vi blir givetvis väldigt glada när vi hör att våra kunder uppskattar de satsningar vi gör på miljön.
För närvarande finns ingen tidsplan för när och hur många av våra befintliga butiker som ska få dessa laddstationer. Målsättningen är hur som helst att alla nya butiker ska förses med sådana. Det finns stora förhoppningar om att i framtiden kunna öppna fler Lidl-butiker i Halmstad och då kommer du med största sannolikhet kunna hitta laddstationer på dessa.
Med vänlig hälsning,
Robin Rodenholm
Passerar min gamla bostadsort Växjö ibland. Får ta lunch/fika möten med gamla vänner på Lidl i fortttningen dåzyax skrev:Bra frågat och bra svar. Kommer säkert att utnyttjas. Butiken här i Växjö har nu vunnit pris för bästa hållbarhet med solceller på taket och en massa andra intressanta grejer plus då de fria laddarna utanför. Många Lidl-butiker ligger rätt bra till rent åkmässigt också så det kan säkert bli ett stopp i framtiden och en lite "Lidl-fika" med obligatorisk pretzel-kringla.bonath skrev:Jag mailade Lidl för ett tag sen och fick detta svaret:
Kul att du har uppmärksammat Lidls hållbarhetsarbete! Vi blir givetvis väldigt glada när vi hör att våra kunder uppskattar de satsningar vi gör på miljön.
För närvarande finns ingen tidsplan för när och hur många av våra befintliga butiker som ska få dessa laddstationer. Målsättningen är hur som helst att alla nya butiker ska förses med sådana. Det finns stora förhoppningar om att i framtiden kunna öppna fler Lidl-butiker i Halmstad och då kommer du med största sannolikhet kunna hitta laddstationer på dessa.
Med vänlig hälsning,
Robin Rodenholm
Växjöbutiken passar nog många resenärer som åker förbihär då den ligger precis bredvid en rondell som tillhör en jäkla massa riksvägar; 23, 25, 27, 30 och 37
Du får säga till så får jag bjuda på fikatAnders77 skrev:Passerar min gamla bostadsort Växjö ibland. Får ta lunch/fika möten med gamla vänner på Lidl i fortttningen dåzyax skrev:Bra frågat och bra svar. Kommer säkert att utnyttjas. Butiken här i Växjö har nu vunnit pris för bästa hållbarhet med solceller på taket och en massa andra intressanta grejer plus då de fria laddarna utanför. Många Lidl-butiker ligger rätt bra till rent åkmässigt också så det kan säkert bli ett stopp i framtiden och en lite "Lidl-fika" med obligatorisk pretzel-kringla.bonath skrev:Jag mailade Lidl för ett tag sen och fick detta svaret:
Kul att du har uppmärksammat Lidls hållbarhetsarbete! Vi blir givetvis väldigt glada när vi hör att våra kunder uppskattar de satsningar vi gör på miljön.
För närvarande finns ingen tidsplan för när och hur många av våra befintliga butiker som ska få dessa laddstationer. Målsättningen är hur som helst att alla nya butiker ska förses med sådana. Det finns stora förhoppningar om att i framtiden kunna öppna fler Lidl-butiker i Halmstad och då kommer du med största sannolikhet kunna hitta laddstationer på dessa.
Med vänlig hälsning,
Robin Rodenholm
Växjöbutiken passar nog många resenärer som åker förbihär då den ligger precis bredvid en rondell som tillhör en jäkla massa riksvägar; 23, 25, 27, 30 och 37
Skall helt klart komma ihåg detzyax skrev:Du får säga till så får jag bjuda på fikatAnders77 skrev:Passerar min gamla bostadsort Växjö ibland. Får ta lunch/fika möten med gamla vänner på Lidl i fortttningen dåzyax skrev:Bra frågat och bra svar. Kommer säkert att utnyttjas. Butiken här i Växjö har nu vunnit pris för bästa hållbarhet med solceller på taket och en massa andra intressanta grejer plus då de fria laddarna utanför. Många Lidl-butiker ligger rätt bra till rent åkmässigt också så det kan säkert bli ett stopp i framtiden och en lite "Lidl-fika" med obligatorisk pretzel-kringla.bonath skrev:Jag mailade Lidl för ett tag sen och fick detta svaret:
Kul att du har uppmärksammat Lidls hållbarhetsarbete! Vi blir givetvis väldigt glada när vi hör att våra kunder uppskattar de satsningar vi gör på miljön.
För närvarande finns ingen tidsplan för när och hur många av våra befintliga butiker som ska få dessa laddstationer. Målsättningen är hur som helst att alla nya butiker ska förses med sådana. Det finns stora förhoppningar om att i framtiden kunna öppna fler Lidl-butiker i Halmstad och då kommer du med största sannolikhet kunna hitta laddstationer på dessa.
Med vänlig hälsning,
Robin Rodenholm
Växjöbutiken passar nog många resenärer som åker förbihär då den ligger precis bredvid en rondell som tillhör en jäkla massa riksvägar; 23, 25, 27, 30 och 37