Teslaladdare (SuC) igång i Tanum!
Postat: 25 jun 2017 14:40
8 norskregistrerade Tesla laddade idag vid Tanums Shoppingcenter. 16 SuC invigs officiellt på fredag 30/6, men de är igång redan nu.
Förhandsladdning för forumnördar helt enkeltHerr X skrev:Provade den nyss. 16 laddplatser och bara ytterligare en Tesla förutom oss. I Uddevalla var det helt fullt eftersom laddaren i Tanum ännu inte syns i teslans kartor.
Herr X skrev:Provade den nyss. 16 laddplatser och bara ytterligare en Tesla förutom oss. I Uddevalla var det helt fullt eftersom laddaren i Tanum ännu inte syns i teslans kartor.
Störst risk att det är fullt i Stockholm, helt klart. Händer hyfsat ofta där att alla 6 platser är tagna. I Arboga däremot har jag nog aldrig sett mer än 3 Teslor samtidigt, min egen inräknad.Verdi skrev:Vi åker ner mot Skåne till helgen om allt går som det ska. A better route planner föreslår Arboga istället för Tystberga som första stopp. Dvs vi åker inte förbi Stockholm. Var är risken störst att det är fullt?
Med Stockholm antar jag att du menar Infra City? Men där står det på Teslas hemsida att det bara är 4 platser? Samma med Tystberga. Också bara 4 platser enligt Tesla.com.Surfaren skrev:Störst risk att det är fullt i Stockholm, helt klart. Händer hyfsat ofta där att alla 6 platser är tagna. I Arboga däremot har jag nog aldrig sett mer än 3 Teslor samtidigt, min egen inräknad.Verdi skrev:Vi åker ner mot Skåne till helgen om allt går som det ska. A better route planner föreslår Arboga istället för Tystberga som första stopp. Dvs vi åker inte förbi Stockholm. Var är risken störst att det är fullt?
Remuz skrev:Tystberga har 6 platser. Den är enligt mig hyfsat välanvänd, alltid 2-3 platser upptagna när jag varit där. Arboga har väl också 6 platser, där har jag som mest varit jag plus en tesla till. Infra är det ofta kö på, också 6 platser.
Ja du, det var intressant att det står 4 platser för Infra City på deras sajt. Senast jag kollade var det 6 stolpar iaf.Verdi skrev:Med Stockholm antar jag att du menar Infra City? Men där står det på Teslas hemsida att det bara är 4 platser? Samma med Tystberga. Också bara 4 platser enligt Tesla.com.
Det är 8 i Arboga, så du kan vara lugn.Remuz skrev:Kan vara 8 i Arboga. Känns pinsamt att jag inte minns då det är den jag använt näst mest av alla.
Bra tips. Kollade Ödeshög men där är bilderna för gamla. Syns inte en enda SuC. Däremot på kartor.eniro.se så syns 4 platser (eller 8, men de andra fyra verkar inte ha Teslamärket målat på laddplatsen). Känns ju som en trång sektor. Den borde väl byggas ut med minst 4 till?Surfaren skrev:Det är 8 i Arboga, så du kan vara lugn.Remuz skrev:Kan vara 8 i Arboga. Känns pinsamt att jag inte minns då det är den jag använt näst mest av alla.Google Streetview bekräftar, förresten.
Taxibilar som snurrar mellan Arlanda och Stockholm antar jag... Tycker Taxi borde skaffa egna snabbladdare. Kanske dela på kostnaden med Tesla? Tesla borde väl vara måna om att inte Taxi ska ockupera en hel SuC?EnTraktor skrev:Min erfarenhet
Upplands Väsby är alltid fullt dagtid.
Tystberga har jag laddat på ca 10 gånger och 9 gånger ensam. En gång kom en bil när jag skulle iväg.
Ödeshög anges ha 6 stolpar men har 8. Brukar vara halvfullt men det har hänt att jag laddat ensam.
Arboga anges ha 6 stolpar men har 8. Brukar vara 1-3 bilar.
Du har ju en Tesla! Registrera dig som Tesla-ägare så får du tillgång till mer information på forumet!Verdi skrev:Bra tips. Kollade Ödeshög men där är bilderna för gamla. Syns inte en enda SuC. Däremot på kartor.eniro.se så syns 4 platser (eller 8, men de andra fyra verkar inte ha Teslamärket målat på laddplatsen). Känns ju som en trång sektor. Den borde väl byggas ut med minst 4 till?Surfaren skrev:Det är 8 i Arboga, så du kan vara lugn.Remuz skrev:Kan vara 8 i Arboga. Känns pinsamt att jag inte minns då det är den jag använt näst mest av alla.Google Streetview bekräftar, förresten.
Har inte fått den än. Sitter som på nålar och väntar på besked när jag ska få hämta den... Men den är i Stockholm och ska bara gå igenom inspektion och rekond.Foluke skrev:Du har ju en Tesla! Registrera dig som Tesla-ägare så får du tillgång till mer information på forumet!Verdi skrev:Bra tips. Kollade Ödeshög men där är bilderna för gamla. Syns inte en enda SuC. Däremot på kartor.eniro.se så syns 4 platser (eller 8, men de andra fyra verkar inte ha Teslamärket målat på laddplatsen). Känns ju som en trång sektor. Den borde väl byggas ut med minst 4 till?Surfaren skrev:Det är 8 i Arboga, så du kan vara lugn.Remuz skrev:Kan vara 8 i Arboga. Känns pinsamt att jag inte minns då det är den jag använt näst mest av alla.Google Streetview bekräftar, förresten.
Den i Karlskrona är en privatägd Fastcharger på 60 kW men han som betalade för den och betalar för elen låter alla teslabilar ladda gratis.Verdi skrev:Remuz skrev:Tystberga har 6 platser. Den är enligt mig hyfsat välanvänd, alltid 2-3 platser upptagna när jag varit där. Arboga har väl också 6 platser, där har jag som mest varit jag plus en tesla till. Infra är det ofta kö på, också 6 platser.
Märkligt. På tesla.com står det 8 platser i Arboga. Är ju lite lurigt... På ABRP står det 2 platser på Infra City, 6 platser i Tystberga och 8 i Arboga. Även Ödeshög ska bara ha 4 platser (men 8 enligt ABRP) men Toftaholm ska ha 8. Vad är korrekt? Och ABRP listar en SuC i Karlskrona med 2 platser men den finns inte enligt Tesla själva...
Tur jag bor så nära Infra att jag aldrig (förmodligen) kommer behöva använda den.