21" däck - svart/grå fälg
Postat: 15 jun 2017 15:26
Är på jakt efter 21" däck på grå/svart fälg.
Passar de till en X? (Frågar INTE åt en kompis!)danni skrev:Arachnid är helt rätt val. Så sjukt snygga, bilen blir brutal. Se här: http://teslaclubsweden.se/forum/viewtop ... 99#p174499
Jag har också en till uppsättning i mörkgrått på väg in ifall någon är intresserad. Vet inte när, men enligt uppgift på TMC borde de komma rätt snart.
De går inte köpa direkt från Tesla. Eller, de gick att köpa i några få månader i USA. Då var de bra mycket dyrare än turbinfälgarna, och turbinfälgarna kostar 73000 kr i Sverige. Så en ungefärlig gissning på en uppsättning Arachnids i Sverige är att de skulle kosta runt 90000 kr. Egentligen känns de mer prisvärda än turbinfälgarna, då de är smidda lättviktsfälgar, vilket är bra för både förbrukning och prestanda. Jag tänker mig att jag säljer min nästa uppsättning för 50000 kr eller högstbjudande.Pro-Z skrev:Vad kostar en uppsättning arachnid?
Nope, sorry. De som vunnit Arachnids men kör Model X har fått erbjudande att istället få en uppsättning 22" Onyx.oscfor skrev:Passar de till en X? (Frågar INTE åt en kompis!)danni skrev:Arachnid är helt rätt val. Så sjukt snygga, bilen blir brutal. Se här: http://teslaclubsweden.se/forum/viewtop ... 99#p174499
Jag har också en till uppsättning i mörkgrått på väg in ifall någon är intresserad. Vet inte när, men enligt uppgift på TMC borde de komma rätt snart.