Sida 1 av 1

Köp el per timme

Postat: 24 nov 2016 11:05
av chaffis75
Hej

Med tanke på att många här köper en hel del el och dessutom kan styra elförbrukningen (ladda bilen) till natten så undra jag om någon har räknat på eller provat att ha ett elabbonemang där priset sätts per timme?
Funderingarna jag har är om de lönar sig och hur mycket eller är de bättre att ha ett medel pris för månaden dvs de man brukar kalla rörligt pris?

Fredrik

Re: Köp el per timme

Postat: 24 nov 2016 11:33
av mickeisol
Japp det kan vara lönsamt att köpa el per timme, och det är speciellt lönsamt ifall man har solceller och blockerar inköp dagtid samt även säljer när elpriset är högre dagtid
(gäller där säljavtalen är spotpris + elbolagetsgodaviljaantalören), då kickar ju även den 60 öriga skatteåterbäringen in på elbilsströmmen, dvs 1,20 per mil i rabatt (snitt 2kwh/mil i bilen) från rörliga elpris avgifterna.