Sida 1 av 1

Bilprovningen säljs ut.

Postat: 16 nov 2024 13:57
av tor-ake
Vad tänker ni kring att Bilprovningen säljs ut?

https://www.regeringen.se/pressmeddelan ... lprovning/

Jag tänker att det kommer minska prispressen ytterligare, med en aktör som vill ha avkastning på sin 1,2 mdr investering.

I Finland blev det väsentligt dyrare än i Sverige under några år typ 1000kr/bes, varefter Finland ändrade reglerna dels så att man inte behövde besikta varje år, och dels så att stationerna kunde utföra fler tjänster t.ex. service och reservdelsförsäljning. Då sjönk priset till ca 8-900kr för en bilbesiktning.

Välkomna att spå!

Re: Bilprovningen säljs ut.

Postat: 16 nov 2024 14:02
av repulsiv
Kommer garanterat att bli dyrare, igen..

Dessutom komemr problemet med att företagen plockar russinen ur kakan bli ännu större.

Det enda som är lätt att få tid till idag är personbilsbesiktning, allt annat är mycket värre än det var innan avregleringen.

Att då sälja den stora aktören på just andra besiktrningar blir knappast bra.

Re: Bilprovningen säljs ut.

Postat: 16 nov 2024 14:10
av tor-ake
Ja, har haft både släpvagn och husbil och det var rätt knepigt att över huvud taget hitta någon station inom flera mils avstånd ett tag, men sedan kom "Besikta" till stan och det löste problemet, dock för 890kr/år.

Re: Bilprovningen säljs ut.

Postat: 16 nov 2024 14:26
av manneson
Ja innan avregleringen kostade det väl typ en hundring att besikta.
Senaste åren vill de ha 5-600kr, helt sjukt.
Har lyckats spara en del på att vänta in erbjudanden och kombinera med rabatterade tider och då klarat mig för runt 250kr.
Tycker inte bilar ska behöva besiktigas varje år. Räcker med vartannat eller tom vart tredje år. Alternativt kunde det regleras baserat på mil istället för ålder.
En bil som rullat 400 mil sedan senaste besiktningen är det antagligen ingen noterbar skillnad på, vs en som rullat 10000 mil.

Re: Bilprovningen säljs ut.

Postat: 16 nov 2024 14:46
av frippe
Nja, 320kr kostade en besiktning sista året före monopolet togs bort 2010. Men ökningen i pris ligger betydligt över andra prishöjningar, runt 60% höjning har det blivit.

Däremot är tillgängligheten för vanlig ordinär personbil mångdubbelt bättre, fast färre bilar underkänns.

Re: Bilprovningen säljs ut.

Postat: 16 nov 2024 14:50
av repulsiv
tor-ake skrev: 16 nov 2024 14:10
Ja, har haft både släpvagn och husbil och det var rätt knepigt att över huvud taget hitta någon station inom flera mils avstånd ett tag, men sedan kom "Besikta" till stan och det löste problemet, dock för 890kr/år.
Ja, jag har flera motorcyklar och det är hopplöst redan då, en kollega skulle regbesikta sin hoj och fick en hel sommar förstörd eftersom det fanns EN station som kunde göra det, och dom var fullbokade ett halvår framåt osv..

Samma med allt annat, möjligen att lastbilar är mer ok.