Sida 1 av 1

Skrammelljud från bakdörren

Postat: 21 jun 2022 09:28
av Saabbiinnaa
Hej!
Hämtade ut min bil oktober 2020. De sista månaderna har ett oljud kommit från bakdörren. Det gnisslar så jag blir tokig.
Hade service ute för 3-4v sedan som inte hittade något och just då kunde vi inte höra något. Sjukt märkligt.
1dag senare började det igen och värre än någonsin.
Försökte boka ny tid som ligger 2,5månad bort i tiden.
Nu fick jag även ett kostnadsförslag där jag ska betala för detta.
Är inte detta ett garantiärende!?

Någon som varit med om något liknande?

Re: Skrammelljud från bakdörren

Postat: 21 jun 2022 10:47
av Agathorn
Ja skrammel i vår Tesla finns det gott om. Vi har åtgärdat det mesta men en del otrevliga ljud finns kvar.
Vi hade ett missljud från ena bakdörren som Tesla fixade. Om jag tryckte på främre delen av dörren när jag satt i passagerarsätet fram så försvann ljudet. Jag meddelande detta till Tesla som fixade det på något sätt.
Omöjligt att säga om det är samma sak i ditt fall. Men generellt sett ökar chanserna att få det fixat om du kan visa exakt var det låter och gärna då också hur du får det att sluta låta (om möjligt).

Att Tesla skriver offert med en summa är normalt. De kommer sedan inte fakturera något om det är garantijobb. Så har det varit i alla fall jag har lämnat in vår bil under det senaste året (inlämnad omkring 8 gånger).

Re: Skrammelljud från bakdörren

Postat: 21 jun 2022 10:48
av Tellus
Testa smörja gummilisterna, speciellt dom som ligger an mot karossen
https://www.okq8.se/produkter/bilproduk ... one-stift/

Re: Skrammelljud från bakdörren

Postat: 21 jun 2022 10:49
av Tellus

Re: Skrammelljud från bakdörren

Postat: 21 jun 2022 12:36
av Saabbiinnaa
Tack för tips!
Kan verkligen vara värt att smörja, dock tycker jag de borde fixa detta på servicen. Ska fråga om de kan smörja listerna.