Sida 1 av 1
Game Controller och Sonic?
Postat: 03 mar 2022 13:08
av liquidmonkey
Har en 2021-12 ny MY och i januari vi hade Sonic i Arcade.
Äntligen köpt en wired Logitech controller men SONIC FINNS INTE LÄNGRE???!!!
Är det bara oss?
Och YouTube är fullt med folk som koppla in controller i fram mitt usb c och spelar.
Det funkar inte och jag måste använder usb 2 i glovebox.
Är det så bara i Europa?
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 03 mar 2022 14:16
av mikebike
liquidmonkey skrev:Har en 2021-12 ny MY och i januari vi hade Sonic i Arcade.
Äntligen köpt en wired Logitech controller men SONIC FINNS INTE LÄNGRE???!!!
Är det bara oss?
Och YouTube är fullt med folk som koppla in controller i fram mitt usb c och spelar.
Det funkar inte och jag måste använder usb 2 i glovebox.
Är det så bara i Europa?
Tror de flesta 2022 saknar datatrafik i USB-C. Dessutom saknas möjligheten att spela musik från USB.
Som vanligt när det gäller Tesla så genomförs förändringar löpande, och utan information.
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 03 mar 2022 17:31
av PapaM
Jag hämtade ut min MY i december vilken saknade USB och trådlös laddning i mittkonsol fram. Fick detta monterat i januari av Mobile Service och ungarna drog igång spelen med handkontroller direkt. Sen försvann alla spel med stöd för handkontroll i och med någon uppdatering efter det. Har dock inte koll på vilken.
Har ett lagt ett ärende och dom har tryckt ut två uppdateringar utan framgång och sen inte hört nåt mer. Har besök inbokat den 16 mars på Service Center (ska även få dragkrok monterat) så jag får väl höra då.
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 03 mar 2022 20:07
av Smygisen
Jag spelar regelbundet med kontroll. Dock bara testat Sonic, och det var ett tag sedan. Spelet finns dock kvar i menyn. Har en Y uttagen i September.
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 08 mar 2022 09:51
av liquidmonkey
Hej,
Service kom förra veckan och installerade usb c och trådlös laddaren.
Bra, tack.
Men kontrollern funkar inte.
Ringde service och dom sa att runt Oktober 2021 tesla hade slutat att installera usb c med data trafik, för att dom HW finns inte att ta på.
Istället blir det usb c med bara ström men dom finns inte bär bilen byggdes, men skulle kommer senare.
Och som andra, jag fick Sonic vid jul uppdatering MEN pga konfiguration på bilen, ingen usb c med data, då tåg bort tesla spel för kontrollen med en uppdatering i slut på februari.
Service oxå sa att tesla ska uppdatera bluetooth på bilen så att en BT kontrollen funkar med Sonic MEN ingen datum bestämt än.
Då vet vi

Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 08 mar 2022 10:10
av TiborBlomhall
I min Tesla Model 3 från 2019 kan jag spela alla spel med min spelkontroll förutom Sonic. Alla andra spel fungerar bra men Sonic beter sig bara som om min spelkontroll inte fanns. Sonic springer igenom banan men jag kan inte påverka det som händer, hoppa eller så.
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 24 jun 2022 12:08
av julioschneider
Som tur är kan jag fortfarande spela Sonic
https://apkrabi.com/
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 24 jun 2022 12:59
av tor-ake
TiborBlomhall skrev:I min Tesla Model 3 från 2019 kan jag spela alla spel med min spelkontroll förutom Sonic. Alla andra spel fungerar bra men Sonic beter sig bara som om min spelkontroll inte fanns. Sonic springer igenom banan men jag kan inte påverka det som händer, hoppa eller så.
Jag lyckades inte heller komma förbi introscenen, men min son testade _alla_ knappar på kontrollen (logitech) och hittade till sist att nedre främre högra knappen (långfingret) startade själva spelet. Inte A-B eller X-Y, inte start och inte select...
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 13 sep 2022 15:56
av JoseBargeman
Hej, förlåt för att jag skriver i en gammal tråd, jag är i samma situation. Kan någon föreslå nästa steg?
Lalas Bet staat bekend om zijn royale bonussen en acties. Op de bonussenpagina lees
meer je alles over actuele promoties, gratis spins en stortingsbonussen. Deze informatie helpt je het meeste uit je speelbudget te halen. Of je nu speelt op gokkasten of live roulette, er is altijd wel een actie die past bij jouw voorkeur. Alles wordt duidelijk en overzichtelijk gepresenteerd op lalasbet.com/bonussen. Bekijk de opties en speel met een voorsprong!
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 15 okt 2022 15:10
av drbager
Sonic mfl funkar att spela med kontroll (ps4, ps5 och stadia testade) kopplad via usb i mittkonsolen på min MYP.
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 15 okt 2022 17:39
av Strebern
Kör med Xbox handkontroll (äldre) med USB-kabel, den funkar utmärkt, inga konstiga knappar
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 17 okt 2022 13:36
av Zarzook
Kör med Ps4 trådlöst med 8BitDo Wireless Game Controller (som sitter i usbuttaget i handsfacket )
har en model y p ifrån i somras
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 10 jul 2023 19:19
av MY_piraya
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 10 jul 2023 19:39
av frippan
Från och med nästa uppdatering 2023.26 så får bilen stöd för blåtandskontrollers
Re: Game Controller och Sonic?
Postat: 12 jul 2023 13:21
av MY_piraya
dessa fungerade efter en uppdatering av FW.

(USB-A i handskfacket . )