Sida 1 av 1

Kvartalsrapport K3 2015

Postat: 03 nov 2015 22:54
av Svenssons
Snart dags för presentation av kvartalsrapporten 23:30 men rapporten finns att läsa nu. Som vanligt hittar man information om bolaget för investerare på http://ir.teslamotors.com/

Edit:
Lite kommentarer:
Målet har nu justerats till 50k-52k. En orsak till detta verkar vara problem hos underleverantör av stolarna i mittraden.
Utvecklingskostnaderna sjönk kraftigt i och med att Model X släpptes. Kommer nog komma en del frågor om hur mycket. Förlusten per aktie är ca 3 gånger så hög under de första 9 månaderna i år jämfört med föregående år men nu har man tagit fram tredje bilmodellen. Frågan är dels hur snabbt Model X försäljning kan skalas upp och dels hur stora förlusterna kommer vara då man på allvar börjar med utvecklingen av Model ≡.

Re: Kvartalsrapport K3 2015

Postat: 04 nov 2015 00:21
av Svenssons
Autonoma bilar var den stora snackisen på detta möte. Vi verkar kunna räkna med helt autonoma bilar mycket snabbare än om 15-20 år t.ex. Elon ville inte gå in på detaljer, dels för att affärsplanen för detta inte var satt helt ännu och dels för att han inte vill använda kvartalsrapportmötet för att presentera nyheter. Autopilotuppdateringen och att rapporten i första meningen pratar om autonom körning visar att Tesla är på väg mot allt mer autonoma bilar.
Vehicle electrification and autonomous driving are crucial to sustainable and safe personal transportation; plus these
technologies make driving more enjoyable.

Re: Kvartalsrapport K3 2015

Postat: 04 nov 2015 10:27
av 12man
häftigt

Tesla Energy Production Begins at the Gigafactory
We began production of Tesla Energy products in Q3 at our Fremont factory, with a long-term plan to shift production to the
Gigafactory

Re: Kvartalsrapport K3 2015

Postat: 04 nov 2015 20:51
av Daoops
Måste säga att jag tycker TeslaMondo nailade Elons häst-kommentar:
Buying a non-autonomous car will be like owning a horse, says Elon. This implies horses are non-autonomous. Really?