Sida 1 av 1
Laddning Frankrike
Postat: 08 okt 2015 09:17
av mikl
Har sökt lite i trådarna men inte hittat ett klart svar.
Skall ner till Franska alperna (Alpe d'Huez) till vintern.
Vad behöver jag för att ladda via Schuko ?
Räcker det med att jag har en förlängningssladd med mig och vänder 180 grader om det inte funkar eller behöver jag köpa en Frankrike kompatibel sladd?
P.s Tips på bra ladd platser kring Alpe d'Huez tas gärna emot
Re: Laddning Frankrike
Postat: 08 okt 2015 09:32
av Bod
Kanske denna kan hjälpa.
http://www.electromaps.com/puntos-de-recarga/mapa
Hittade den i en annan tråd om laddning i Spanien. Även västra mellaneuropa är med samt delar av USA
Re: Laddning Frankrike
Postat: 08 okt 2015 10:19
av Bate
Testade i somras att koppla in min laddare i ett franskt uttag. Laddaren lös grönt om man använde en förlängingssladd och vred kontakten 180 grader. Om man inte vred kontakten blinkade laddaren rött. Jag behövde inte ladda bilen vid det tillfället (finns ju alldeles för många superchargers nuförtiden

) så kan tyvärr inte 100% bekräfta att laddningen skulle fungerat, men min erfarenhet är att det alltid fungerar att ladda bilen om laddosan har visat grönt. Så hade känt mig 99% säker på att det fungerat fint att ladda via Schuko i Frankrike, om man har med en vanlig förlängningsladd. Ni som undrar varför man behöver förlängningskabel så är det för att de franska kontakterna har en liten pigg som sticker ut, så Teslas Schukokontakt går bara att sticka in åt ett håll.
Re: Laddning Frankrike
Postat: 08 okt 2015 20:56
av thebishop
Jag pratade i detalj med Tesla om detta i Tilburg - man behöver en annan adapter som ser exakt likadan ut på utsidan men har ett annat partnr och det är tydligen någon praktisk skillnad som spelar roll.
Enklaste är väl att maila dem om du vill ha ytterligare bekräftelse - vi använde en sådan och det fungerade fint.
Re: Laddning Frankrike
Postat: 15 jan 2016 10:54
av faridbe
Har någon partnumret på adaptern? Kostar?
Rekommenderar någon att man skaffar CHAdeMO adaptern eller räcker det med Supercharger-laddning?
Rekommenderas laddkort i Frankrike? Länk till sida för att beställa ett sådant?
Re: Laddning Frankrike
Postat: 15 jan 2016 13:21
av mikl
jag använde en vanlig grenpropp ifrån Bauhaus och kunde sedan vända den vanliga kontakten i denna när jag var nere härom veckan, fungerade super.
http://www.bauhaus.se/grenpropp-2-v-svart.html
En notering dock, den var för bred för en laddstolple så en kort förlängningskabel (2.5) hade varit bättre