Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Här diskuterar vi om Tesla Model S

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
Larofo
Teslaägare
Inlägg: 875
Blev medlem: 05 mar 2014 18:45

Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Inlägg av Larofo »

Användarvisningsbild
Daoops
Inlägg: 952
Blev medlem: 18 mar 2014 06:15
Ort: Göteborg

Re: Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Inlägg av Daoops »

Det där är helt sjukt, andra halvan av bilen ligger en bit därifrån. Stulen Tesla från ett tesla center som small in i en honda och sedan en lyktstolpe som kapade bilen i mitten för den som missat det.
Än så länge inga avlidna men både för dom i Hondan och den misstänkte teslatjuven är läget kritiskt.

Det kan ses som oviktigt i sammanhanget men som fanboy till tesla håller man ju ögonen öppna efter skandalrubriker om elbilars spontana eldfattande, än så länge ser det lugnt ut. Vi får väl se om det håller i sig när dom vaknat till efter USA's födelsedag...
Användarvisningsbild
Kalle
Teslaägare
Inlägg: 2136
Blev medlem: 05 mar 2014 18:24
Ort: Kiruna

Re: Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Inlägg av Kalle »

Vet någon hur den snoddes?
Nichen
Inlägg: 36
Blev medlem: 12 jun 2014 22:17
Ort: Sundsvall
Kontakt:

Re: Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Inlägg av Nichen »

Jag tror att det var från en Tesla dealership i närheten. Förstå att en galen biltjuv åker i 170-180 km i timmen och till sist krockar in i en massa bilar, lyktstolpar och till sist en synagoga. Det är ett under att alla överlevde och inte minst bilföraren som INTE hade bilbälte på sig!!
Användarvisningsbild
z balata
Teslaägare
Inlägg: 335
Blev medlem: 05 mar 2014 19:57
Ort: Stockholm

Re: Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Inlägg av z balata »

Skönt att kraschen inte har påverkat aktiekursen trots ganska häftigt fyrverkeri från batterierna. Man vet ju aldrig hur sånt här kan vinklas i massmedia eller användas som argument av elbilsmotståndarna.
Användarvisningsbild
lator
Teslaägare
Inlägg: 4194
Blev medlem: 05 mar 2014 22:37
Ort: Östersund/Vila Franca do Campo, Azores.

Re: Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Inlägg av lator »

Det finns ju givetvis en större mängd mer eller mindre irrelevanta och ovidkommande kommentarer på diverse media. Man tycker ju dock att folk borde förstå att det är farligare med en bensinbomb än med små fyrverkeripjäser... Rapporteringen har trots allt varit mycket nyanserad.
Efter många år åker jag nu Tesla Model S. En naturlig följd av EV Centers många Tesla reparationer. 8-)
Användarvisningsbild
TiborBlomhall
Inlägg: 7975
Blev medlem: 04 mar 2014 22:03
Ort: Stockholm
Referralkod: ts.la/tibor72449

Re: Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Inlägg av TiborBlomhall »

De kommentarer jag har sett var faktiskt mest om hur säker Tesla Model S är. Att det klövs itu och bakändan spektakulärt kilades fast i en husfasad men biltjuven ändå (med nöd och näppe) överlevde hjälper faktiskt teslas säkerhetsimage.
Användarvisningsbild
lator
Teslaägare
Inlägg: 4194
Blev medlem: 05 mar 2014 22:37
Ort: Östersund/Vila Franca do Campo, Azores.

Re: Stulen Tesla krockad och delad mitt itu

Inlägg av lator »

Att tjuven överlevde kan bara betecknas som ett mirakel då han kastades ur bilen (antagligen utan säkerhetsbälte) efter att den delats i två delar. Om han lämnade bilen innan eller efter smällen med den vita Hondan är osäkert men enligt uppgifter så fanns det också en kvinna i Teslan och hon ska ha klarat sig utan allvarligare skador... Själva olycksförloppet är fortfarande lite oklart men Teslan ska ha landat på Hondan efter att den klövs i två delar när den träffade stolparna och lämnat sin bakre del i ingången till synagogan. Personerna i Hondan fick skäras loss då bilen var kraftigt demolerad.

Många frågor florerar på det Amerikanska forumet. Bland annat vill man veta hur tjuven kunde lyckas stjäla bilen som var inlämnad för service på ett av Tesla´s servicecenter. Fanns "fobben" enkelt tillgänglig eller fanns den helt enkelt kvar i bilen? Kunde inte Tesla ha stängt av bilen när de blev varse att bilen var stulen? Stressade polisen tjuven genom att jaga honom? Något som polisen avvisar då de avvecklade jakten efter att en av polisbilarna krockat. Mer information lär ju komma eftersom i denna spektakulära historia som förhoppningsvis inte krävde några dödsoffer.

Elon Musk sa ju för inte så länge sen att hittills hade ingen omkommit i en Tesla och det stämmer ju fortfarande för om nu biltjuven avlider så var han ju faktiskt utanför bilen då... Dessutom pratade nog Elon om ägare till en Tesla, och det var ju definitivt inte fallet här.
Tesla Wreck mini.jpg
Efter många år åker jag nu Tesla Model S. En naturlig följd av EV Centers många Tesla reparationer. 8-)
Skriv svar